Rozliczenie podatku z Niemiec może być skomplikowanym procesem, zwłaszcza dla osób, które nie są dobrze zorientowane w tamtejszym systemie podatkowym. Niemcy posiadają wiele przepisów podatkowych i rozmaite formy opodatkowania, które mogą wpłynąć na sposób, w jaki należy złożyć deklarację podatkową. Termin składania deklaracji zależy od rodzaju dochodu oraz formy opodatkowania. Obecnie Niemcy mają rygorystyczne przepisy dotyczące terminów składania deklaracji, a opóźnienie może prowadzić do kar finansowych. W związku z tym ważne jest, żeby znać dokładnie przepisy i terminy składania deklaracji podatkowych, aby uniknąć niepotrzebnych problemów z niemieckim fiskusem. Można także skorzystać z pomocy biura rozliczeniowego w Niemczech.
W Niemczech nie każdy podatnik ma obowiązek składać deklarację podatkową. Jeżeli jest się zatrudnionym, nie ma się innych dochodów oraz ma się określoną klasę podatkową, możliwe, że nie trzeba się rozliczać. Mówi się wtedy o dobrowolnym rozliczeniu podatku. Jest to jednak indywidualna i zależna od wielu czynników kwestia i każdy powinien dowiadywać się o swoim obowiązku składania deklaracji podatkowej. Ten artykuł dotyczy jednak wszystkich tych, którzy mają obowiązek rozliczać się z niemieckim fiskusem i których w konsekwencji dotyczy ściśle określony termin składania deklaracji podatkowej, a więc wszystkich samozatrudnionych, a także posiadających więcej niż jednego pracodawcę.
Tradycyjnie termin oddawania rozliczenia podatkowego co roku był taki sam – do 31 lipca. Jednakże od czasów pandemicznych było to co roku modyfikowane, tak że termin deklaracji podatkowej za 2020 i 2021 roku wypadł na 31 października, a termin deklaracji podatkowej za 2022 to 2 października 2023 roku. Natomiast jeśli podatnik musi skorzystać z pomocy doradcy podatkowego, tak jak w przypadku vatowców, termin ten jest znacznie wydłużony i wynosi odpowiednio 31 sierpnia 2022 za rok podatkowy 2020, 31 sierpnia 2023 za rok podatkowy 2021 oraz 31 lipca 2024 za rok 2022.
Ostatnimi laty fiskus traktuje spóźnione rozliczenie podatkowe w Niemczech bardzo poważnie. Wcześniej urzędnik zajmujący się danym przypadkiem miał więcej swobody w decydowaniu, czy i ile kary naliczyć podatnikowi za spóźnione rozliczenie podatku. Teraz jednak jest to traktowane o wiele surowiej. Najpierw urząd skarbowy nalicza dopłatę za spóźnione złożenie zeznania podatkowego, którą będzie trzeba uiścić wraz z należnym epodatkiem dochodowym. Dopłata jest uregulowana ustawowo i naliczana jest od pierwszego dnia do 14 miesięcy spóźnienia. Potem zaczynają naliczać się kolejne kary, zwrogrzywny i odsetki, które nakładane są indywidualnie.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w rozliczeniu polskiej firmy w Niemczech, zapraszamy do kontaktu z naszym polskim biurem rozliczeniowym w Niemczech, które oferuje kompleksową opiekę i wsparcie w prowadzeniu polskiej firmy na terenie Niemiec.
Automatycznie naliczana dopłata za spóźnienie wynosi 0,25 procent podatku do zapłacenia, przy czym nie może być niższa niż 25 € miesięcznie. Jeżeli z deklaracji podatkowej wynika, że podatnik otrzyma zwrot podatku z Niemiec, fiskus może zmniejszyć karę do 0 lub całkowicie ją umorzyć. W indywidualnych przypadkach Niemiecki urząd skarbowy może także nie naliczać dopłaty od pierwszego dnia spóźnienia, co jest w ich decyzji, zwłaszcza jeśli mieliśmy ważny powód, dla którego spóźniliśmy się z deklaracją. Ponadto w ciągu jednego miesiąca można odwołać się od naniesionej dopłaty. Grzywny i kary, które wynikną w okresie dłuższym niż 14 miesięcy, mogą być znacznie wyższe, bowiem nie jest to już dodatek za spóźnienie, a kara grzywny.
W Niemczech niezapłacone podatki mogą prowadzić do różnych konsekwencji, w zależności od wysokości kwoty oraz okoliczności długu. W pierwszej kolejności organy podatkowe kontaktują się z dłużnikiem w celu wyjaśnienia sytuacji i ustalenia warunków spłaty długu. W skrajnych przypadkach, jeżeli dłużnik nie ureguluje długu mimo wezwań organów podatkowych, może zostać nałożona kara grzywny oraz podatnik zostanie postawiony przed sądem. W przypadku braku reakcji ze strony dłużnika, organy podatkowe mogą podjąć różne kroki mające na celu odzyskanie długu, takie jak np. zajęcie rachunków bankowych czy wynagrodzenia.
Kar za niezapłacony podatek w Niemczech nie da się uniknąć. Polski i niemiecki fiskus współpracują w ściąganiu długów od dłużników. Współpraca ta odbywa się na podstawie umów międzynarodowych, które regulują zasady wymiany informacji oraz pomagają w egzekwowaniu zobowiązań podatkowych. Na przykład Polska i Niemcy podpisały umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz zapobieganiu uchylania się od opodatkowania. Umowa ta reguluje wiele kwestii związanych z opodatkowaniem, w tym również wymianę informacji o dłużnikach podatkowych. Dzięki temu organy podatkowe obu krajów mają możliwość wymiany informacji i podejmowania działań w celu odzyskania zaległych podatków od dłużników. Powrót do Polski nie oznacza więc ucieczki od długów w Niemczech.