Blog podatkowy


Aktualne informacje podatkowe z Niemiec

Najnowsze wpisy na blogu

5 marca 2023

Do kiedy można się rozliczyć w Niemczech?

Zeznanie podatkowe za dany rok należy składać do 31. lipca następnego roku. Jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną czas na rozliczenie za rok 2020 został wydłużony do 31. października 2021 roku. Dotyczy to osób, które są zobowiązane do złożenia zeznania podatkowego. W razie spóźnienia niestety nie obędzie się bez kary pieniężnej. Dopłata za zwłokę jest uregulowana prawnie i wynosi 0,25% należnego podatku, nie mniej niż 25 Euro miesięcznie, ale nie więcej niż 25.000 Euro łącznie.
3 marca 2023

Finanzamt – najważniejsze informacje o niemieckim urzędzie skarbowym

Niemiecki urząd skarbowy, czyli Finanzamt. Przynależność do określonego urzędu skarbowego w Niemczech określana jest zazwyczaj po kodzie pocztowym w miejscu zameldowania, lub jeśli podatnik nie ma meldunku zostaje przypisany do urzędu skarbowego, do którego należy pracodawca.
1 marca 2023
Banknoty Euro w dłoni - wskazówki dotyczące zwrotu podatku z Niemiec

Wskazówki dotyczące zwrotu podatku z Niemiec w 2023

Niemiecki system podatkowy bardzo różni się od polskiego. Przede wszystkim w Niemczech nie ma tak, jak w Polsce, progów podatkowych. Zamiast tego podatek dochodowy w Niemczech […]
15 lutego 2023

Rozliczenie podatku z Niemiec – o czym trzeba pamiętać?

Rozliczając podatek z Niemiec należy pamiętać o tym, aby uwzględnić w nim wszystkie źródła dochodu uzyskane w danym roku.
13 lutego 2023
rękawice budowlane

Czy koszt prania ubrań roboczych można uznać, jako koszt podatkowy w Niemczech?

W niemieckim rozliczeniu podatkowym wiele kosztów podlega odliczeniu od podatku. W ten sposób nasz dochód pomniejsza się, a tym samym pomniejsza się należny do zapłacenia fiskusowi […]
31 stycznia 2023
kalkulator na monetach

Przewodnik po klasach podatkowych w Niemczech

Pracując w Niemczech, prawdopodobnie zetknąłeś się z terminem „klasa podatkowa”. Dotyczy on wyłącznie osób zatrudnionych, a więc nie obowiązuje to osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Jako pracownik zatrudniony będziesz jednak przyporządkowany do jednej z 6 klas podatkowych.
30 stycznia 2023

Podatek od emerytury w Niemczech

Kiedyś emerytury niemieckie nie były opodatkowane, jednak zmieniło się to od 2005 roku. Od tego roku 50% emerytury brutto podlega opodatkowaniu, czyli każdy, kto przeszedł na emeryturę w 2005, odprowadza podatek od 50% swojej emerytury. Kwota, która nie podlega opodatkowaniu, nazywana jest „Rentenfreibetrag”. Docelowo procent emerytury opodatkowanej ma wzrosnąć do 100% w 2040 roku.
25 stycznia 2023

Dlaczego powinienem rozliczyć podatek z Niemiec?

Według danych Federalnego Niemieckiego Urzędu Statystycznego dziewięciu z dziesięciu podatników ...
23 stycznia 2023
kalkulator i dokuementy

Klasy, grupy i progi podatkowe – porównanie i największe różnice

Pojęcia klas, grup i progów podatkowych w polskim i niemieckim systemie znacznie się różnią. Polacy wyjeżdżający do pracy do Niemiec mają potem przez to problemy z dostosowaniem się do niemieckiego systemu i wydaje się on im jeszcze trudniejszy, niż jest w rzeczywistości. Poznanie definicji tych pojęć ułatwi funkcjonowanie w niemieckiej rzeczywistości podatkowej, a także w rozliczaniu podatku z Niemiec.
23 stycznia 2023

Na co trzeba uważać przy rozliczaniu podatku z Niemiec?

W Niemczech każdy podatnik ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego, które jest określane jako Pflichtveranlagung. Jeśli pracowałeś legalnie u zachodnich sąsiadów Polski, powinieneś zainteresować się tym istotnym procesem. Chociaż cała procedura różni się od tego, jak to wygląda w Polsce, to nie należy do najbardziej skomplikowanych czynności. Sprawdź, co musisz wiedzieć podczas rozliczania podatku z Niemiec i na co szczególnie zwracać uwagę.
16 grudnia 2022
człowiek korzystający z kalkulatora i laptopa

Praca sezonowa w Niemczech – czy trzeba zapłacić podatek?

Praca sezonowa w Niemczech jest dla Polaków często świetną okazją na zarobienie większej ilości pieniędzy w krótkim czasie. Jest to jednak wyjazd za granicę, gdzie obowiązują inne zasady podatkowe i system rozliczania się. Wielu Polaków dopiero po powrocie do kraju zadaje sobie pytania, czy w Niemczech trzeba ...
12 grudnia 2022
wymiana kluczy za pieniądze

Koszty najmu w Niemczech – czy można je odliczyć?

Prowadząc działalność gospodarczą w Niemczech Gewerbe oraz będąc zatrudnionym u kogoś w Niemczech mamy do dyspozycji dużo ulg podatkowych, dzięki którym możemy pomniejszyć nasze dochody i tym samym należny do zapłacenia podatek dochodowy. Pewne koszty najmu mieszkania w Niemczech można odliczyć.
ROZLICZ PODATEK