Aby rozliczyć swoje dochody z Niemiec, należy po zakończeniu roku podatkowego (który w Niemczech, tak jak w Polsce, jest równy kalendarzowemu) złożyć deklarację podatkową do niemieckiego urzędu skarbowego, czyli Finanzamtu. Dochody uzyskane w Niemczech muszą bowiem być rozliczone w tym kraju, w którym zostały osiągnięte. Wynika to z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Terminy składania zeznań podatkowych w Niemczech przez lata były takie same, jednak ze względu na pandemię ostatnie lata wyglądały inaczej. Jakie są więc terminy składania deklaracji podatkowych w Niemczech w 2023 roku?
Rok podatkowy w Niemczech kończy się z dniem 31 grudnia każdego roku. Następnego dnia można już oddać swój niemiecki PIT, oczywiście wyłącznie elektronicznie ze względu na dzień wolny. Jednak zgodnie z zasadami, jest to jak najbardziej możliwe.
Tak wczesne rozliczenie jest możliwe jednak najczęściej tylko dla osób samozatrudnionych, którzy znają swój dochód oraz wszystkie przysługujące im odliczenia. Osoby zatrudnione muszą bowiem odczekać, aż pracodawca wyśle im niemiecki PIT, czyli Lohnsteuerbescheinigung. Dokument ten może być zastąpiony przez miesięczne rozliczenia wysyłane pracownikom po wypłacie, jednak najlepiej poczekać aż do otrzymania dokumentu Lohnsteuerbescheinigung od pracodawcy. Jest tam podsumowany cały rok naszych dochodów z wyszczególnieniem wszystkich potrzebnych w zeznaniu podatkowym danych, np. ile dokładnie składek zostało odprowadzonych przez pracodawcą.
Dodatkowo Polacy pracujący w Niemczech muszą uzyskać także zaświadczenie UE/EOG o wysokości dochodów w Polsce. Takie zaświadczenie mogą uzyskać w polskim urzędzie skarbowym. Jeśli ktoś osiągnął dochód w Polsce, będzie więc musiał najpierw rozliczyć go w Polsce. Dlatego również termin rozliczenia PIT w Polsce jest ważny w kontekście rozliczenia w Niemczech.
PIT od pracodawcy jest niezbędny, aby rozliczyć się w Polsce. Pośrednio jest więc też konieczny, aby rozliczyć się w Niemczech, jeżeli uzyskało się dochody w Polsce (niemiecki urząd skarbowy będzie wymagał zaświadczenia o dochodach w Polsce, które, jeśli wystąpiły, najpierw trzeba rozliczyć w Polsce). Polski pracodawca ma więc obowiązek dostarczyć pracownikowi PIT do dnia 28.02.2023. Po otrzymaniu PIT-u polskiego, możemy rozliczyć nasze dochody z Polski i uzyskać zaświadczenie o dochodach na druku UE/EOG. Potem możemy zająć się niemieckimi dochodami, które rozlicza się w Niemczech.
Niemiecki PIT za 2022 rok, czyli Lohnsteuerbescheinigung für 2022, także musi być udostępnione pracownikowi przez pracodawcę do końca lutego 2023 roku. Pracodawca niemiecki przekazuje je albo elektronicznie, albo tradycyjną pocztą, najczęściej w ten sam sposób, w jaki pracownik otrzymuje miesięczne rozliczenia, czyli Monatsabrechnung.
W Polsce termin oddania deklaracji podatkowej był zależny od rodzaju deklaracji podatkowej. Przed rokiem 2023 podatnicy rozliczający swój podatek dochodowy od osób fizycznych formularzem PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 mieli czas do 30 kwietnia następnego roku. Dotyczyło to więc większości podatników w Polsce. PIT-37 jest bowiem przeznaczony dla osób zatrudnionych, dla zleceniobiorców, emerytów czy też rencistów. Natomiast w PIT-36 rozliczany jest dochód osiągnięty w ramach prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Ci, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym, wypełniają PIT-36L. Stanowi to więc większość polskich podatników.
Jednakże osoby, które musiały oddawać PIT-28 czy PIT-16A, czyli osoby rozliczające dochód opodatkowany na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych bądź według karty podatkowej, miały inny termin oddania deklaracji, a mianowicie 31 stycznia.
Nowy Ład, wprowadzony w 2022 roku, ujednolicił jednak terminy składania deklaracji od deklaracji za 2022 rok dla formularza PIT-28. Od 2023 deklaracje PIT-28 składa się więc do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z którego się rozliczamy, podobnie jak większość rodzajów deklaracji podatkowych. W 2023 roku 30 kwietnia to jednak niedziela, więc termin przesuwa się na kolejny dzień roboczy. 1 maja to z kolei dzień wolny od pracy, tak więc termin rozliczenia polskiego PIT-u za rok 2022 przypada na 2.05.2023. Ujednolicenie dotyczy prawie wszystkich rodzajów dochodu, tak więc większość podatników, którzy mają w Polsce obowiązek złożenia deklaracji podatkowej za 2022 rok, obowiązuje termin 2 maja 2023 roku. Wyjątkiem są formularze PIT-16A, przy którym obowiązuje termin 28.02.2023 oraz PIT-19, który należy oddać do urzędu do 31.01.2023. Pozostałe rodzaje zeznania podatkowego, czyli również najpopularniejsze, takie jak PIT-37 czy PIT-36, muszą być złożone do 2.05.2023.
W 2023 roku terminy składania PIT-u w Polsce prezentują się więc następująco:
W Niemczech termin składania deklaracji podatkowej nigdy nie był oparty na rodzajach rozliczenia, bowiem w Niemczech rozliczenie jest jedno, a w zależności od rodzaju uzyskanego dochodu wypełnia się odpowiednie załączniki. Termin oddania niemieckiego zeznania podatkowego zależy jednak od tego, czy korzystasz z pomocy doradcy podatkowego. Poprzez doradcę podatkowego rozumie się jednak tylko certyfikowanego doradcę, natomiast zwykłe usługi prowadzenia księgowości często nie podlegają pod doradztwo podatkowe.
Do 2020 w Niemczech deklarację podatkową należało oddać do 31 lipca następnego roku, jeśli rozliczenie odbywało się bez pomocy doradcy podatkowego. Z pomocą doradcy podatkowego termin wydłużał się do końca maja kolejnego roku. Natomiast od czasu pandemii terminy były co roku przedłużane. Za rok 2022 niemiecką deklarację podatkową należy złożyć do 2 października 2023 roku, jeśli rozliczamy się samodzielnie, a z pomocą doradcy termin ten zostaje wydłużony do 31 sierpnia 2024 roku. W najbliższych latach daty te nie powrócą jeszcze do stanu sprzed pandemii, dlatego warto co rok informować się, do kiedy trzeba składać deklarację podatkową w Niemczech.
Warto jednak wiedzieć, że te daty dotyczą osób, które są zobowiązane do składania deklaracji podatkowej w Niemczech. Niektórzy bowiem nie mają takiego obowiązku, musza jednak spełniać określone kryteria. W ich przypadku w grę wchodzi dobrowolne rozliczenie się, które ma całkowicie inny termin, a mianowicie można rozliczyć się do 4 lat wstecz. Przykładowo za rok 2022 możemy w takiej sytuacji rozliczyć się do 31 grudnia 2026 roku.
W Niemczech kiedyś przekroczenie terminu złożenia deklaracji podatkowej nie musiało skutkować karą, ponieważ urzędnicy mieli dowolność w kwestii tego, czy nałożyć karę za spóźnienie, a jeśli tak, jaka będzie jej wysokość. Wszystko więc zależało, na jakiego urzędnika trafiło się przy rozliczeniu. Teraz natomiast urzędy traktują rozliczenie po terminie bardzo surowo, często już od pierwszego dnia po terminie naliczając karę. W pierwszej kolejności urząd nalicza dopłatę za spóźnienie, a gdy to nie daje skutku, nalicza procent od dochodu do zapłaty. W Polsce także podatnik może liczyć się z karą grzywny. W obu krajach jednakże można uniknąć kary, jeśli wykaże się, że w podanym czasie naprawdę nie było się w stanie złożyć PIT-u, np. z powodu poważnej choroby.