Gewerbe – własna działalność w Niemczech

Pojęcie „Gewerbe“ odnosi się do jednoosobowej działalności gospodarczej. Polskie określenie to po prostu gewerbe lub gewerba. Zasady dotyczące tego rodzaju działalności są określone w ustawie o prowadzeniu działalności gospodarczej (Gewerbeordnung). W tej właśnie ustawie możemy przeczytać o tzw. wolności (lub swobodzie) prowadzenia działalności gospodarczej (Gewerbefreiheit), która dotyczy wszystkich obywateli krajów członkowskich UE, którzy chcą założyć gewerbę w Niemczech. Zgodnie z tą zasadą każdy może założyć gewerbę. Obywateli UE obowiązuje także swoboda osiedlania się i wykonywania zawodu (Niederlassungsfreiheit), co także ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej w innym kraju członkowskim UE. Dlatego gewerbe jest tak często wybieraną formą prowadzenia firmy nie tylko przez Niemców, ale również Polaków i stanowi flagowy rodzaj działalności gospodarczej w Niemczech.


 

gewerba-rozlicz-podatek

Kto może założyć gewerbę w Niemczech?

Jak wspomniane zostało już wyżej, każdy obywatel UE może założyć Gewerbe i wykonywać pracę na własny rachunek i własną odpowiedzialność, w celu uzyskania dochodów. Aby zarejestrować firmę, nie trzeba mieć stałego miejsca zamieszkania w Niemczech, a jedynie siedzibę firmy – na przykład własne wynajęte biuro lub biuro rachunkowe, które będzie przyjmowało korespondencję. Osoba prowadząca gewerbę może także wykonywać inną pracę na terenie innego kraju, nie stanowi to przeszkody w wykonywaniu działalności.

Założenie Gewerbe rozpoczyna się obowiązkowo od rejestracji – każda działalność gospodarcza (oprócz tzw. wolnych zwodów Freiberufler takich jak m.in. lekarz, prawnik, dziennikarz, artysta) musi zostać zarejestrowana.

Rejestracja Gewerbe – niezbędne dokumenty.

JW zależności od rodzaju wykonywanej działalności gewerbe należy zgłosić się do różnych urzędów, jednak pierwszy krok w rejestracji jest taki sam dla wszystkich – Urząd ds. Działalności Gospodarczej, niem. Gewerbeamt. Do przynależnego nam pod względem naszego adresu urzędu należy wysłać (pocztą tradycyjną w większości urzędów lub w niektórych online) następujące dokumenty:

 • wypełnioniony formularz Gewerbeanmeldung
 • dwustronne ksero dowodu osobistego

gewerba-dokumenty
Taxomi - rozliczenie podatku z Niemiec

Należy także wskazać adres zamieszkania w Niemczech lub inne miejsce, gdzie ma być zarejestrowana działalność, np. wynajęty lokal biurowy. Jeżeli osoba zakładająca gewerbę nie posiada adresu w Niemczech, istnieje możliwość zameldowania działalności pod adresem odpowiedniego biura rachunkowego. W takim wypadku należy dostarczyć także pełnomocnictwo, czyli Vollmacht, dla rzeczonego biura.

Jesli chcesz otworzyć działalność gospodarczą Gewerbe na terenie Niemiec, a nie posiadasz meldunku w Niemczech zgłoś się do naszego biura. Pomagamy w rejestracji Gewerbe bez meldunku oraz prowadzeniu całej dokumentacji. .

Rozlicz swój podatek z Niemiec z nami w dogodny Ci sposób:Napisz do nas, a odezwiemy się do Ciebie!
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym przez firmę TAXOMI z siedzibą 98-200 Sieradz ul. Ul. P.O.W 59. Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów kontaktowych, marketingowych i statystycznych, w trakcie, a także po wygaśnięciu usług realizowanych przez TAXOMI. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych) Dane zamieszczam dobrowolnie, mam prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania i żądania zaprzestania przetwarzania moich danych osobowych. Oświadczam, że wszystkie podane informacje są zgodne z prawdą.
  Zgoda została zaakceptowana.


  Najczęściej zadawane pytania

  1

  Gewerbe koszty - ile kosztuje założenie firmy w Niemczech?

  Koszty założenia firmy, tj. rejestracji w urzędzie zależą od landu i miasta zamieszkania. Koszt urzedowy wynosi w zależności od urzędu pomiędzy 15 a 65 Euro.
  2

  Gewerbe rozliczenie roczne - kiedy rozliczamy w Polsce a kiedy w Niemczech?

  Osoby prowadzące działalność gospodarczą gewerbe mają obowiązek składania rocznego rozliczenia podatkowego do niemieckiego fiskusa z tej działalności. Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, o której więcej przeczytasz niżej, twoje dochody będą opodatkowane w kraju, w którym zostały osiągnięte. Zgodnie z powyższym, gewerbe rozliczamy zawsze w Niemczech.

  Ważnym pojęciem dla kraju rozliczenia podatkowego jest też rezydencja podatkowa, bowiem to w kraju, w którym dana osoba jest rezydentem podatkowym, odprowadza się podatki. To, że mieszkasz i pracujesz w jednym kraju, nie oznacza zawsze, że jesteś tam również rezydentem do celów podatkowych. Reguluje to umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między krajem pochodzenia/obywatelstwa i krajem, w którym osiągasz dochody. W przypadku pary Polska-Niemcy, jest to umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisana w Berlinie dnia 14 maja 2003 r.

  Zgodnie z niniejszą umową twoje dochody z obu państw nie zostaną podwójnie opodatkowane, a będą podlegały przepisom podatkowym kraju rezydencji podatkowej. Jeśli mieszkasz w Niemczech dłużej niż 183 dni, jesteś uznany za rezydenta podatkowego Niemiec i tam będziesz odprowadzał podatek. Jeśli jednak masz silne powiązania rodzinne i ekonomiczne z Polską (masz tzw. ośrodek interesów życiowych, np. stałe miejsce zamieszkania, własny dom, rodzina mieszkająca w Polsce), nadal możesz być uznany za rezydenta podatkowego Polski, nawet gdy w Niemczech przebywasz dłużej niż pół roku. W takim wypadku będziesz rozliczał się w Polsce z całego swojego dochodu, zarówno tego osiągniętego w Niemczech, jak i w Polsce.

  Naturalnie jeśli pracujesz w Niemczech, ten kraj w trakcie pracy będzie pobierał od ciebie podatki. Dodatkowo osoby prowadzące działalność gospodarczą gewerbe są zobowiązane do złożenia rocznej deklaracji podatkowej do niemieckiego fiskusa. Zgodnie jednak z ww. umową dochody opodatkowane w Niemczech nie zostaną ponownie opodatkowane w Polsce. Dochody osiągnięte za granicą Polski zostaną zwolnione z opodatkowania w Polsce, jednak to na podstawie całości dochodów światowych zostanie ustalony próg podatkowy. Dochód osiągnięty w Niemczech nie zostanie więc bezpośrednio opodatkowany, ale będzie miał wpływ na podatek zapłacony w Polsce, ponieważ jest on obliczany od całego dochodu danej osoby. Może więc wpłynąć np. na przeskoczenie do wyższego progu podatkowego.

  Podsumowując, prowadząc gewerbe zawsze trzeba złożyć zeznanie podatkowe w Niemczech do 31. lipca następnego roku (chybaże Finanzamt wydłuży termin bądź termin ten został przedłużony przez Twojego Steuerberatera). W zależności od sytuacji osobistej możesz jednak rozliczać się w Polsce ze swoich pozostałych dochodów, jeśli takie posiadasz, zgodnie z metodą wyłączenia z progresją, a więc nie płacąc podwójnego podatku za dochód z gewerbe.

  3

  Gewerbe – rozliczenie roczne w Polsce.

  Z uwagi na powyższe, niemiecki urząd skarbowy będzie wymagał od polskiego podatnika dokumentów, które potwierdzą brak dochodu w Polsce lub określą jego wielkość. Jeżeli osoba nie uzyskała żadnego dochodu w Polsce, musi dostarczyć jedynie druk UE/EOG (patrz punkt 7). Jeżeli natomiast osoba uzyskała dochody w Polsce, musi do końca kwietnia następnego roku złożyć do polskiego urzędu skarbowego PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/ZG, a następnie uzyskać druk UE/EOG.
  4

  Do kiedy należy dostarczyć zeznanie podatkowe do niemieckiego urzędu skarbowego za miniony rok?

  Deklarację podatkową za samodzielną działalność gospodarczą gewerbe za dany rok składa się w Niemczech do 31 lipca następnego roku.
  5

  Niezbędne dokumenty przy rozliczaniu gewerbe.

  • Wystawione faktury za wykonane usługi w danym roku
  • Zaświadczenie / kraje UE/EOG zagranicznego organu podatkowego do zeznania podatkowego dot. podatku dochodowego.

  Finanzamt (niemiecki urząd skarbowy) oprócz samej deklaracji podatkowej wymaga również innych dokumentów. W przypadku pracowników Polski, wymaga on zaświadczenia o dochodach z tego kraju. Aby uzyskać to zaświadczenie, należy w pierwszej kolejności rozliczyć się z polskim urzędem skarbowym. Wtedy po uiszczeniu drobnej opłaty skarbowej (17 zł) dokument zostanie wydany przez polski urząd.

  • Dokumenty potwierdzające ubezpieczenie zdrowotne.

  Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą w Niemczech powinna posiadać conajmniej ubezpieczenie zdrowotne.

  • Dodatkowo urząd skarbowy może wymagać udowodnienia kosztów, które odliczono przy działalności, a więc należy zachować i w razie czego dostarczyć wszelkie faktury, paragony i inne dokumenty potwierdzające koszty.

  Prowadząc gewerbe w Niemczech masz możliwość odliczyć wiele kosztów i w ten sposób uzyskać większy zwrot podatków. Odliczeniu podlega wiele rzeczy, m.in. koszty za telefon, paliwo, narzędzia do pracy, ubrania, materiały do pracy, sprzęt i wiele innych.

  Rozliczenie roczne Gewerbe możesz zlecić w naszym biurze.

  6

  Kleingewerbe – mała działalność gospodarcza.

  Poniżej pewnego limitu obrotów przedsiębiorstwa są traktowane jak małe firmy. Jeśli roczny obrót w roku otwarcia nie przekracza 22.000 euro (do 31.12.2019 granica ta wynosiła 17.500 euro), a w następnym roku spodziewany jest obrót poniżej 50.000 euro, gewerbe podlega zasadom małych przedsiębiorstw. Mali przedsiębiorcy są zwolnieni z podatku VAT (19%), co oszczędza mu płacenia ryczałtowo składek na podatek VAT i rozliczania miesięcznego lub kwartalnego. Aby wybrać ten rodzaj gewerbe, należy zaznaczyć to w formularzu Fragebogen zur steuerlichen Erfassung, który otrzymuje się po rejestracji firmy w niemieckim urzędzie skarbowym. Jeżeli przy zakładaniu firmy zrezygnowano z wyboru Kleingewerbe, dopiero po 5 latach można ponownie zawnioskować o prowadzenie tzw. małej działalności gospodarczej. Nie ma wtedy do tego specjalnego formularza, wystarczy samemu napisać pismo do Finanzamtu, wzory takiego pisma można znaleźć też w internecie. Jeśli natomiast przekroczy się limity, automatycznie traci się prawo do przywilejów małych przedsiębiorców i zaczyna się płacić VAT. Nie podlega to karze pieniężnej.

  Chcesz rozliczyć podatek z Niemiec? Skontaktuj się z nami:

  ROZLICZ PODATEK