Rozliczenie Gewerby — jednoosobowej firmy w Niemczech

Wielu Polaków prowadzi niemiecką działalność gospodarczą gewerbe u naszych zachodnich sąsiadów. Jest to jedna z podstawowych i najbardziej rozpowszechnionych form działalności dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Rozliczanie jednoosobowej firmy, czyli gewerby, w Niemczech to proces, który wymaga szczególnej uwagi przedsiębiorców. Niemieckie przepisy podatkowe i regulacje dotyczące działalności gospodarczej mogą być zawiłe, dlatego istotne jest zrozumienie kluczowych aspektów rozliczeń, aby uniknąć potencjalnych komplikacji. Ponadto, niemieckie roczne rozliczenie podatkowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą gewerbe jest obowiązkowe. Oznacza to, że niemiecka skarbówka będzie wymagała deklaracji podatkowej i w razie niezłożenia jej, będzie się upominać, a w najgorszym wypadku nakładać kary za spóźnienie.


Gewerbe — rozliczenie roczne w Polsce

Jako polski przedsiębiorca prowadzący gewerbe w Niemczech podstawowe rozliczenie podatku może wydawać się skomplikowane. Jednym z podstawowych pytań, jakie zadają sobie te osoby, to gdzie należy złożyć rozliczenia podatku.

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Należy kierować się zasadami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Niemcami. Zgodnie z nią dochód należy rozliczyć w kraju, w którym został osiągnięty. Na niemieckiej działalności gewerbe rozliczenie będzie więc odbywało się w Niemczech.

Rozliczenie obowiązkowe należy oddać do 31 lipca roku następującego. Jednakże ze względu na pandemię termin ten został znacznie przedłużony i ma to konsekwencje do roku bieżącego. Dlatego deklarację podatkową za rok 2023 wyjątkowo należy złożyć do 2 września 2024 roku.

Kto jest zobowiązany do złożenia rocznej deklaracji podatkowej w Niemczech?

Niemieckie zeznanie podatkowe nie jest obowiązkowe dla wszystkich. Obowiązek rozliczenia dotyczy między innymi osób prowadzących działalność, osób posiadających więcej niż jednego pracodawcę oraz osób, które otrzymały w ciągu roku więcej niż 410 euro dochodów wolnych od podatku lub świadczeń w miejsce dochodu (takich jak świadczenie chorobowe czy rodzicielskie). W przypadku osób zatrudnionych istotna jest także klasa podatkowa.

Niemieckie zeznanie podatkowe dla osoby prowadzącej gewerbe jest więc obowiązkowe.

Jakie są niezbędne dokumenty przy rozliczaniu Gewerby?

Rozliczenia gewerbe w Niemczech wykonuje się na podstawie dokumentów gromadzonych w ciągu roku. Niemiecki urząd skarbowy często bowiem upomina się o wgląd do tych dokumentów i staranność w ich gromadzeniu jest bardzo istotna. Aby złożyć deklarację, należy też dostarczyć dokumenty potwierdzające dane osobowe. Jeżeli to twój pierwszy rok rozliczenia gewerbe w Niemczech bądź jeżeli twój adres zamieszkania nadal znajduje się w Polsce, Finanzamt (urząd skarbowy) może wymagać także dokumentu o dochodach uzyskanych w Polsce z polskiego urzędu.

Komplet dokumentów potrzebnych do rozliczenia niemieckiej gewerby to:

zameldowanie/ewentualnie wymeldowanie gewerby

nadanie numeru podatkowego, czyli Steuernummer

druk EU/EOG z polskiego urzędu skarbowego

aktualny adres do korespondencji

wystawione faktury za pracę w Niemczech

koszty.

gewerba-rozlicz-podatek

Ile kosztuje rozliczenie Gewerbe?

Cena za rozliczenie gewerbe w Niemczech w naszym biurze rachunkowym zależy od wielu czynników. Cenę obliczamy indywidualnie, najczęściej na podstawie nakładu pracy potrzebnego do złożenia deklaracji podatkowej. Podstawowe rozliczenie podatku dla osoby prowadzącej małą działalność za granicą będzie zaczynało się od około 150 euro za jednorazowe rozliczenie niemieckiej gewerby bez współmałżonka. Cena wzrasta wraz z większą ilością, faktur, kosztów i dokumentacji księgowej do przeanalizowania, np. w przypadku vatowców.

Rozliczenie wspólne Gewerby, a cena

Cena wzrasta także nieznacznie w przypadku rozliczenia ze współmałżonkiem. Warto wiedzieć, że można tego dokonać także jeśli współmałżonek mieszka w Polsce. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą liczyć na korzystny zwrot podatku z gewerby.

Kwota zwrotu będzie się różniła indywidualnie, decyzja może też okazać się taka, że podatek z gewerby trzeba będzie dopłacić. Pomoc profesjonalistów gwarantuje uwzględnienie wszystkich ulg i otrzymanie możliwie najlepszej decyzji podatkowej.

gewerba-dokumenty
Taxomi - rozliczenie podatku z Niemiec

Jesli chcesz otworzyć działalność gospodarczą Gewerbe na terenie Niemiec, a nie posiadasz meldunku w Niemczech zgłoś się do naszego biura. Pomagamy w rejestracji Gewerbe bez meldunku oraz prowadzeniu całej dokumentacji. .

Rozlicz swój podatek z Niemiec z nami w dogodny Ci sposób:Napisz do nas, a odezwiemy się do Ciebie!
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym przez firmę TAXOMI z siedzibą 98-200 Sieradz ul. Ul. P.O.W 59. Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów kontaktowych, marketingowych i statystycznych, w trakcie, a także po wygaśnięciu usług realizowanych przez TAXOMI. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych) Dane zamieszczam dobrowolnie, mam prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania i żądania zaprzestania przetwarzania moich danych osobowych. Oświadczam, że wszystkie podane informacje są zgodne z prawdą.
  Zgoda została zaakceptowana.


  Najczęściej zadawane pytania

  1

  Czym jest Gewerbe?

  Gewerbe to niemiecka działalność gospodarcza. Założenie działalności za granicą jest możliwe w ramach Unii Europejskiej. Polacy mogą więc założyć i prowadzić niemiecką gewerbę, nawet jeżeli mieszkają w Polsce. Sprawy rozliczenia podatków Polaków prowadzących niemiecką gewerbę reguluje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Kluczowe jest to, że dochody przedsiębiorcy będą opodatkowane tylko w jednym kraju, a mianowicie w tym, w którym zostały osiągnięte. Dochody zagraniczne będą wyłączone z opodatkowania metodą wyłączenia z progresją.
  2

  Do kiedy należy dostarczyć zeznanie podatkowe do niemieckiego urzędu skarbowego za miniony rok?

  Termin rozliczenia gewerby w Niemczech to co do zasady 31 lipca roku następującego po roku rozliczanym. Jednakże od pandemii termin ten został znacznie wydłużony i dopiero stopniowo powraca do tej daty. Z tego względu w roku 2024 termin złożenia niemieckiej deklaracji podatkowej dla osób z obowiązkiem rozliczenia to 2 września. Brak rozliczenia w terminie skutkuje upomnieniami, a następnie karami finansowymi.

  Dla osób, które nie podlegają pod obowiązkowe rozliczenie, czyli składają niemiecką deklarację podatkową dobrowolnie, termin jest znacznie dłuższy. Takie sprawy rozliczenia podatków można składać do urzędu do 4 lat kalendarzowych wstecz, więc czas na rozliczenie jest bardzo długi.

  Chcesz rozliczyć podatek z Niemiec? Skontaktuj się z nami:

  ROZLICZ PODATEK