Rozliczenie polskiej firmy w Niemczech

Polskie firmy w Niemczech funkcjonują bardzo dobrze na rynku. Praca w Niemczech na polskiej działalności jest intratna zarówno z punktu widzenia przedsiębiorcy, jak i zleceniodawcy. Dodatkowo polski biznes w Niemczech jest ceniony, w szczególności w sektorze budowlanym — polskie firmy budowlane w Niemczech są znane i często zatrudniane. Trzeba jednak wiedzieć, jak rozliczać się w momencie, gdy wykonujemy działalność w Niemczech i na jakie pułapki podatkowe możemy trafić.

W TAXOMI wykonamy rozliczenie twojej firmy w Niemczech. Skontaktuj się z Nami!

Jak podatki płacą ci, którzy prowadzą polską firmę w Niemczech?

Jak podatki płacą ci, którzy prowadzą polską firmę w Niemczech?

Jako polscy rezydenci podatkowi podatek dochodowy polscy przedsiębiorcy odprowadzają w Polsce. Dopiero założenie działalności gospodarczej w Niemczech lub spędzenie więcej niż 183 dni w ciągu roku na terenie Niemiec sprawia, że podatek dochodowy jest do odprowadzenia w Niemczech. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku podatku VAT w Niemczech. Zarówno polskie firmy działające w Niemczech, jak i Polacy prowadzący działalność w Niemczech, muszą płacić podatek VAT w Niemczech. Prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech wiąże się dla wielu także z podatkiem budowlanym, który występuje tylko w Niemczech i jest zawsze do zapłacenia w Niemczech.


Firma w Polsce a usługi w Niemczech — dlaczego warto?

Jeżeli dostaniemy zlecenie od niemieckiego przedsiębiorcy, a prowadzimy polską firmę, możemy na tej polskiej firmie wykonywać zlecenia dzięki temu, że w Unii Europejskiej obywatelom przysługuje prawo do swobodnego przemieszczania się na terenie UE oraz pobytu w dowolnym kraju członkowskim. W praktyce oznacza to właśnie, że Polacy jako obywatele Unii mogą pracować w Niemczech.

Naturalnie wynagrodzenie w euro stanowi zachętę. Jednocześnie pewne podatki i ubezpieczenia pozostaną do odprowadzenia w Polsce, gdzie są niższe podatki, choćby znacznie niższy podatek dochodowy, czy koszty operacyjne. Dlatego mając firmę w Polsce, warto brać pod uwagę pracę w Niemczech.

Natomiast trzeba także pamiętać o ramach prawnych takiej działalności. Na polskiej firmie w Niemczech możemy pracować do woli, jednak po spędzeniu w Niemczech pół roku, czyli 183 dni, tracimy de facto wszystkie korzyści związane z pracą w Niemczech na polskiej działalności, bowiem stajemy się rezydentem podatkowym Niemiec i rozliczamy się praktycznie tak samo, jakbyśmy posiadali niemiecką firmę. Wtedy polecane jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech. Dlatego prowadzenie dokładnej księgowości w obu krajach jest bardzo ważne, aby nie stracić kontroli nad płaconymi podatkami.

Rozliczenia dla polskich firm w Niemczech — nasza oferta

Nasze biuro rachunkowe oferuje kompleksową opiekę i wsparcie w prowadzeniu polskiej firmy na terenie Niemiec. Dzięki naszym usługom przedsiębiorcy mogą skoncentrować się na rozwijaniu swojej działalności, a my zadbamy o rzetelne i efektywne rozliczenia i prowadzenie księgowości, eliminując wszelkie potencjalne komplikacje związane z podatkami dla polskiej firmy w Niemczech.

Zajmujemy się rejestracją polskiej firmy w Niemczech we wszystkich niezbędnych urzędach. Służymy pomocą w trakcie pracy i prowadzenia polskiej firmy na terenie Niemiec oraz prowadzimy księgowości przedsiębiorców. Po zakończeniu roku wysyłamy rozliczenia podatkowe do niemieckiego urzędu skarbowego. Skontaktuj się z nami, a zajmiemy się rozliczeniem twojej polskiej firmy w Niemczech.

Rozlicz swoją polską firmę w Niemczech z nami w dogodny Ci sposób:Napisz do nas, a odezwiemy się do Ciebie!
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu kontaktowym przez firmę TAXOMI z siedzibą 98-200 Sieradz ul. Ul. P.O.W 59. Wyrażam również zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów kontaktowych, marketingowych i statystycznych, w trakcie, a także po wygaśnięciu usług realizowanych przez TAXOMI. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych) Dane zamieszczam dobrowolnie, mam prawo dostępu do treści swoich danych, ich poprawiania i żądania zaprzestania przetwarzania moich danych osobowych. Oświadczam, że wszystkie podane informacje są zgodne z prawdą.
  Zgoda została zaakceptowana.


  Korzyści podczas rozliczania polskiej firmy w Niemczech

  Polskie firmy w Niemczech, w szczególności firmy budowlane, cieszą się dobrą sławą i popularnością, z powodu czego są często wybierane przez niemieckich zleceniodawców. Dla polskich firm budowlanych, ekspansja na rynek niemiecki może otworzyć drzwi do szeregu korzyści i nowych możliwości. Polskie firmy budowlane mogą skorzystać z konkurencyjnych cen materiałów i usług dostępnych na rodzimym rynku, jednocześnie zarabiając stawki niemieckie w euro. Dodatkowo dynamiczny rozwój sektora budowlanego w Niemczech otwiera przed polskimi przedsiębiorstwami nowe możliwości pozyskiwania kontraktów oraz zdobywania większego udziału w atrakcyjnych projektach.

  Polskie firmy budowlane w Niemczech

  Działalność w Niemczech wiąże się jednak z wieloma formalnościami, szczególnie za pierwszym razem. Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych należy rozpocząć proces rejestracji polskiego przedsiębiorstwa w Niemczech, aby uniknąć kar czy płacenia zbędnych podatków, na przykład podatku budowlanego czy podatku VAT w Niemczech. Należy zarejestrować się w niemieckim urzędzie skarbowym, a także, jeżeli we firmie zatrudnieni są pracownicy, należy zarejestrować ich w niemieckim urzędzie celnym (Zollamt) oraz w niemieckim systemie urlopowym (SOKA BAU). Równolegle należy starać się o uzyskanie zwolnienia z podatku budowlanego, ponieważ wynosi on aż 15% kwoty na fakturze. Na szczęście w razie kiedy podatek budowlany został pobrany, można go odzyskać. Sprawdź naszą usługę uzyskania zwrotu podatku budowlanego.

  Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia się w Niemczech?

  Podatek dochodowy w Niemczech rozliczany jest na podstawie deklaracji podatkowej składanej w następnym roku po zakończeniu roku podatkowego. Rozliczenie gewerbe jest obowiązkowe. Dokumenty potrzebne do rozliczenia podatkowe to: zameldowanie/wymeldowanie działalności w Niemczech, Steuernummer, czyli numer podatkowy, druk UE/EOG z polskiego urzędu skarbowego, faktury za pracę w Niemczech, koszty, aktualny adres do korespondencji.

  Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia się w Niemczech

  Jakie są koszty i terminy rozliczenia się w Niemczech?

  W Niemczech termin złożenia deklaracji podatkowej zależy od formy prawnej i rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika. Ogólnie rzecz biorąc, zeznanie podatkowe ( niem. Steuererklärung) dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą powinno być złożone do 31 lipca danego roku podatkowego. Jednakże dla wielu przedsiębiorców termin ten może zostać przedłużony o kilka miesięcy, zwłaszcza jeśli skorzystają z usług profesjonalnego doradcy podatkowego.

  Jak wygląda rejestracja polskiej firmy w Niemczech?

  Rejestracja polskiej firmy w Niemczech powinna rozpocząć się znacznie wcześniej niż termin rozpoczęcia budowy bądź innego rodzaju zlecenia. Zalecamy rozpocząć cały proces co najmniej miesiąc wcześniej.

  Najpierw należy wypełnić oraz wysłać wniosek do odpowiedniego urzędu skarbowego oraz do kasy BG BAU, czyli ustawowego zakładu ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków dla branży budowlanej oraz usług budowlanych. Równolegle należy złożyć wniosek o zwolnienie z podatku budowlanego oraz, jeżeli posiadamy pracowników, zarejestrować ich w SOKA BAU, czyli niemieckiej kasie urlopowej, pod którą podlegają firmy budowlane w Niemczech.

  Taxomi - rozliczenie podatku z Niemiec

  Najczęściej zadawane pytania

  1

  Dlaczego warto skorzystać z usług firmy rozliczającej podatki z Niemiec?

  Korzystanie z usług firmy zajmującej się rozliczeniem podatków z Niemiec ma szereg korzyści. Profesjonalne biuro rachunkowe posiada specjalistyczną wiedzę dotyczącą niemieckiego prawa podatkowego, co pozwala unikać błędów i maksymalizować zwroty podatkowe. Skorzystanie z usług takiej firmy ułatwia także radzenie sobie ze złożonością przepisów podatkowych w Niemczech oraz chroni przed ewentualnymi karami pieniężnymi.
  2

  Jak działa rozliczenie polskiej firmy w Niemczech?

  Polska firma rozlicza się w Niemczech głównie z podatku VAT, ale także z podatku budowlanego. Polega to na regularnej dokumentacji i składania rozliczenia podatkowego.
  ROZLICZ PODATEK