Freistellung - zwolnienie z podatku budowlanego

Czym jest podatek budowlany w Niemczech?

Freistellung - zwolnienie z podatku budowlanego

Po przesłaniu formularza i wysłaniu karty podatkowej, skontaktujemy się z Tobą. Uwzględnimy wszystkie należne Ci ulgi i odliczenia. Najpierw zrobimy bezpłatną kalkulację Twojego zwrotu podatku z zagranicy, następnie Ty zdecydujesz, czy mamy zająć się rozliczeniem Twojego podatku z Niemiec.

Jeśli zlecisz nam wykonanie rozliczenia podatkowego z Niemiec, będziemy do końca monitorować całą procedurę, a razie potrzeby kontaktować się z Niemieckim Urzędem Skarbowym (Finanzamt).

freistellung-zwolnienie-z-podatku-budowlanego

Podatek od usług budowlanych jest odprowadzany przez osobę, która zleca budowę. Osoba ta jest zobowiązana do potrącenia 15% od faktury wystawionej przez przedsiębiorstwo budowlane i odprowadzenia tej kwoty bezpośrednio do właściwego danej firmie urzędu skarbowego*, chyba że dane przedsiębiorstwo przedłoży tzw. zwolnienie z podatku budowlanego – Freistellungsbescheinigung. Oznacza to, że firma wykonująca usługi budowlane otrzyma tylko 85% kwoty, na którą wystawiony jest rachunek. Termin wpłaty to 10. dzień miesiąca następującego po zapłacie.

Polskie firmy często wykonują prace budowlane w Niemczech i nie wiedzą , czy obowiązuje ich podatek budowlany. Warto więc wiedzieć, że podatek ten płacą zarówno firmy zarejestrowane w Niemczech, jak i poza granicami, wykonujące usługi budowlane na terenie Niemiec (o ile nie są zwolnione z podatku budowlanego). Usługi wykonywane przez niemiecką firmę lub zlecone przez niemiecką firmą poza terenem Niemiec nie podlegają niemieckiemu podatkowi od usług budowlanych.

podatek-budowlany-polskie-firmy (1)
office-with-documents-money-accounts

Przez usługę budowlaną rozumie się głównie:

  • Stawianie budowli;
  • Konserwację budynków;
  • Remonty;
  • Przebudowę i rozbiórkę budynku;
  • Instalację okien, drzwi, wind, schodów ruchomych, urządzeń grzewczych, itd.
  • Instalację oświetlenia;
  • Układanie przewodów instalacyjnych.

Następujące usługi związane z usługami budowlanymi nie podlegają z kolei podatkowi budowlanemu:

  • Dostawy materiałów budowlanych, np. betonu;
  • Udostępnianie urządzeń budowlanych;
  • Instalacja kontenerów użytkowych/toalet na placu budowy;
  • Utylizacja odpadów budowlanych;
  • Montaż rusztowań;
  • Wykonywanie przeglądów technicznych.
.

Najczęściej zadawane pytania

1

Zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech - jak je uzyskać?

Jeśli przedłożymy zwolnienie z podatku budowlanego ()Freistellungsbescheinigung) naszemu zleceniodawcy, zostaniemy zwolnieni z obowiązku płacenia go. Jak więc uzyskać takie zwolnienie? Na szczęście nie jest to trudne i każda firma budowlana, która nie zalega w Niemczech z opłatami oraz nie ma problemów finansowych powinna je bez problemu uzyskać. W tym celu należy zarejestrować firmę w niemieckim urzędzie skarbowym i tym samym uzyskać numer podatkowy (Steuernummer). Równolegle można od razu składać wniosek o zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech. Wniosek może być napisany samodzielnie, nie jest potrzebny żaden specjalny formularz. Najczęściej zyskanie takiego zwolnienia zajmuje 1 miesiąc (lub dłużej w zależności od działań urzędów), warto zająć się tym więc odpowiednio wcześnie przed rozpoczęciem budowy.

Uwaga! Zwolnienie jest wydawane na czas określony, najczęściej na 3 miesiące – jeśli jest to pierwsze Freistellung danej firmy – oraz na rok w przypadku przedłużeń (maksymalnie 3 lata). Zaświadczenie nie odnawia się automatycznie! Finanzamt – urząd skarbowy – nie będzie przypominał o wygaśnięciu okresu zwolnienia, jeśli więc nie jesteś pewien co do jego ważności, zwróć się do przypisanego Ci urzędu skarbowego w Niemczech.

Ponadto obowiązuje jeszcze jedna zasada, dzięki której nie będziemy musieli płacić podatku budowlanego – jeżeli kwoty faktur danej firmy budowlanej nie przekroczą 5.000 Euro w danym roku kalendarzowym. Jest to jednak ryzykowne, co pokażemy na przykładzie:

Pewna firma budowlana na początku roku dostała zlecenie w Niemczech, za które kwota faktury wyniosła 4.200 Euro plus VAT 798 Euro. Całkowita kwota wynosi zatem 4.998 Euro i zgodnie z ustawą zleceniodawca nie odprowadził od tej kwoty podatku budowlanego. Nieoczekiwanie jednak pod koniec roku zleceniodawca zatrudnił tę samą firmę po raz kolejny. Kwota faktury wyniosła wówczas 1.000 Euro plus VAT 190 Euro. Razem faktury z danego roku kalendarzowego wyniosły 6.188 Euro, tak więc powyżej 5.000. Zleceniodawca musi za obie faktury odprowadzić podatek budowlany w wysokości 15% z 6.188 = 928 Euro. Z tego powodu zleceniobiorca otrzymuje za drugie zlecenie tylko 262 Euro (1.190-928 Euro).

2

Zwrot podatku budowlanego – niezbędne dokumenty.

Jeśli podatek od usług budowlanych został już pobrany, ponieważ firma budowlana nie zdążyła zarejestrować się w urzędzie i uzyskać zwolnienia z podatku budowlanego lub też przychody tej firmy wyniosły mniej niż 5.000 Euro w danym roku, może starać się o zwrot podatku. Z reguły zostanie on w 100% bezproblemowo wypłacony – pod warunkiem, że nie występują żadne zaległości podatkowe w niemieckim fiskusie.

Jeśli dane przedsiębiorstwo budowlane rozlicza się w Niemczech, podatek ten jest wpłacany na poczet podatku dochodowego. Jeśli podatek dochodowy wyniesie mniej niż podatek od usług budowlanych, który został pobrany, podatnik będzie mógł odzyskać resztę jako standardowy zwrot podatku dochodowego. Nie jest to jednak sytuacja, która zdarza się Polakom podlegającym Bauabzugsteuer najczęściej, ponieważ polskie firmy wykonujące prace budowlane na terenie Niemiec rozliczają się w Polsce ze swoich dochodów zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jak więc w tej sytuacji wygląda zwrot podatku budowlanego w Niemczech?

Należy złożyć wniosek o zwrot podatku budowlanego (niem. Antrag auf Erstattung von Abzugsbeträgen) do odpowiedniego urzędu skarbowego najpóźniej do końca drugiego roku kalendarzowego następującego po roku, w którym podatek został potrącony. Wraz z wnioskiem należy dostarczyć certyfikat rezydencji podatkowej z polskiego urzędu skarbowego.

Skorzystaj z pomocy specjalistów i uzyskaj zwolnienie z podatku budowlanego!

*Przedsiębiorcy z Polski przypisani są automatycznie do jednego z 4 urzędów skarbowych według nazwy lub nazwiska:

  1. A-G - Finanzamt Hameln
  2. H-Ł - Finanzamt Oranienburg
  3. M-R - Finanzamt Cottbus
  4. S-Ż - Finanzamt Nördlingen
ROZLICZ PODATEK