Niemiecki urząd skarbowy, czyli Finanzamt. Przynależność do określonego urzędu skarbowego w Niemczech określana jest zazwyczaj po kodzie pocztowym w miejscu zameldowania, lub jeśli podatnik nie ma meldunku zostaje przypisany do urzędu skarbowego, do którego należy pracodawca.
W przypadku polskich firm budowlanych, świadczących usługi w Niemczech należy udać się tylko do 4 Urzędów Skarbowych:
Termin składania zeznań podatkowych przewidywany jest do końca lipca każdego roku. Sytuacja pandemiczna w ubiegłych latach spowodowała, że termin ten został przedłużony do 31. października. W przypadku działalności gospodarczych terminy składania rozliczeń nieco się różnią. Podstawowy termin jest do 30. maja, natomiast może on zostać przedłużony nawet do końca roku. Jednak o takie przedłużenie może starać się tylko księgowa lub biuro rachunkowe, które zobowiązało się do wykonania takiego rozliczenia podatku z Niemiec.
Niezłożenie zeznań podatkowych w określonym do tego czasie, może się wiązać z naliczonymi karami za zwłokę. Szczególnie ważne jest dotrzymanie terminu kiedy niemiecki urząd skarbowy wysyła pismo z wezwaniem do złożenia deklaracji podatkowej. W takim wypadku bardzo istotne jest odpisywanie na pisma w terminie wyznaczonym przez niemieckich urzędników.
Niemiecki Urząd Skarbowy ma czas na wysłanie decyzji podatkowej, a co za tym idzie, również zwrotu podatku z Niemiec nawet do 6 miesięcy. Zdarza się jednak często, że zeznania wysyłane drogą elektroniczną są rozpatrywane nieco szybciej. Wtedy taki okres skraca się średnio do 3 miesięcy.
Każdy pracodawca ma obowiązek dostarczyć (najczęściej w formie elektronicznej, najpóźniej na początku kolejnego roku rozliczeniowego, za okres pracy w roku poprzednim) Lohnsteuerbescheinigung, czyli tzw. PIT, zarówno do pracownika, jak i do odpowiedniego urzędu skarbowego. Lohnsteuerbeschenigung to zaświadczenie o zarobkach osoby pracującej na umowie o pracę u jednego pracodawcy. Analogicznie, jeśli pracownik zmieniał pracę np. dwukrotnie w ciągu jednego roku, powinien otrzymać dwa takie zaświadczenia.
Jeśli pracownik, lub przedsiębiorca, który otworzył firmę w Niemczech planuje jednak powrót do Polski i chce zakończyć pracę na terenie Niemiec, powinien mieć pewność, że wszelkie obowiązki w stosunku z urzędem skarbowym, jak i innymi instytucjami w Niemczech ma w pełni uregulowane. Mowa tutaj zwłaszcza o obowiązku złożenia deklaracji podatkowych. Szczególnie ważne jest dopilnowanie tego w przypadku działalności gospodarczej. Przedsiębiorca, który przeoczy termin składania zeznań (nawet jeśli już nie mieszka na terenie Niemiec, ale pracował np. od stycznia do maja w Niemczech, od maja wrócił i podjął pracę w Polsce), może spodziewać się wezwań ze strony urzędu skarbowego, naliczania kar, lub nawet szacunkowych wyliczeń, które najczęściej są sporządzone na dużą niekorzyść podatnika.