W Niemczech nie każdy, kto osiąga dochód, ma obowiązek złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Jeśli uzyskujesz dochody jedynie z tytułu zatrudnienia u jednego pracodawcy, jesteś zwolniony z obowiązku składania zeznania podatkowego, ponieważ twój pracodawca odprowadza za ciebie do urzędu skarbowego wszelkie podatki. Zaleca się jednak, aby mimo wszystko rozliczać się w urzędzie, ponieważ po uwzględnieniu ulg można spodziewać się zwrotu podatku. Taki pracownik ma prawo do złożenia deklaracji aż 4 lata wstecz (np. zeznanie podatkowe za rok 2020 może być złożone do 31.12.2024). Nie jest jednak wymagane, aby to zrobił i nawet po upłynięciu 4 lat urząd skarbowy nie ma prawa naliczyć jakichkolwiek kar za zwłokę.
Inaczej wygląda ta kwestia w przypadku osób, które są zobowiązane do składania deklaracji podatkowej (m.in. osoby prowadzące działalność gospodarczą Gewerbe, pracodawcy, osoby pozostające w więcej niż jednym stosunku pracy i wielu innych). Jeśli te osoby nie złożą deklaracji za poprzedni rok podatkowy do 31 lipca (za rok 2021 z powodu pandemii termin został wyjątkowo wydłużony o 3 miesiące), muszą liczyć się z karą za zwłokę. Niemiecki urząd skarbowy ma prawo naliczyć taką karę, ponieważ traktuje wtedy podatnika tak, jakby uchylał się od zapłacenia podatku.
Jeśli spóźnienie zdarzyło się po raz pierwszy i nie ma żadnych zaległości podatkowych, należy rozliczyć się tak szybko, jak to możliwe. Do 14 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego nie zostaną nałożone odsetki czy kary. Jeśli więc ktoś nie rozliczył się za rok 2019, a powinien był to zrobić, do 28 lutego 2021 niemiecki urząd skarbowy wstrzyma się z nałożeniem kar. Jeśli jednak spóźnienie będzie większe niż 14 miesięcy, nie da się uniknąć kary pieniężnej.
Odsetki za spóźnienie ze złożeniem deklaracji wynoszą 0,25% od należnego podatku zaokrąglone do pełnych €, jednak nie mniej niż 25 euro miesięcznie, i nie więcej niż 25.000 euro miesięcznie. Szczegółowe wyliczenia otrzymuje się w decyzji podatkowej. Odsetki naliczane są od razu po upłynięciu terminu składania deklaracji podatkowej, np. w marcu 2021 roku odsetki za deklarację za 2019 wynoszą już w najlepszym przypadku 200 Euro (ponieważ od lipca do marca upłynęło 8 miesięcy – 8 x 25 euro = 200 euro).
Oprócz odsetek urząd skarbowy może także nałożyć odrębną karę pieniężną. Wysokość tej kary zależy głównie od tego, czy osoba notorycznie spóźnia się z deklaracjami – zazwyczaj kara wacha się pomiędzy 200 a 500 euro. Ważny jest też powód takiego spóźnienia. Jeśli mamy jakieś uzasadnienie, warto przekazać je do urzędu skarbowego wraz z dokumentami udowadniającymi ten powód, np. dokumentami dotyczące leczenia choroby, zamieszkania za granicą itp. Urzędnicy mogą to uwzględnić i obniżyć karę.
Odpowiadając krótko na pytanie postawione w tytule artykułu – tak, niemiecki urząd skarbowy ma prawo naliczyć karę za zwłokę. Nie należy lekceważyć wezwań do złożenia zeznania podatkowego i zwlekać ze złożeniem deklaracji w Niemczech.