Pracując w Niemczech i mając dochody w Polsce należy wiedzieć, jak je prawidłowo rozliczyć. Zaświadczenie UE/EOG (niem. Bescheinigung EU/EWR) umożliwia uwzględnienie wszystkich źródeł przychodu i skorzystanie z przysługujących ulg podatkowych. W tym poradniku przedstawimy, czym jest zaświadczenie UE/EOG, jak bezproblemowo otrzymać zaświadczenie i poprawnie wypełnić, a także na jakie błędy należy uważać podczas składania wniosku. Wydanie zaświadczenia UE/EOG jest bowiem istotnym elementem procesu rozliczenia podatku w Niemczech, a jego brak może prowadzić do niekorzystnych konsekwencji finansowych.
Zaświadczenie UE/EOG to zaświadczenie o dochodach osiągniętych w Polsce (bądź innym kraju UE/EOG, w któym podatnik ma adres zamieszkania), które przedkładane jest zagranicznym instytucjom podatkowym. Po niemiecku zaświadczenie UE/EOG to Bescheinigung EU/EWR, dlatego nazwy te będziemy stosować w tym artykule zamiennie.
Jakich podatków dotyczy zaświadczenie UE/EOG? Bescheinigung EU/EWR jest potrzebne niemieckiemu urzędowi skarbowemu (Finanzamt) oraz innym urzędom Unii Europejskiej przy rozliczeniu podatku dochodowego, czyli złożeniu deklaracji podatkowej za granicą, jeżeli podatnik ma miejsce zamieszkania lub dochody w innym kraju, a w innym (w tym przypadku w Niemczech) nieograniczony obowiązek podatkowy. Dzięki temu zaświadczeniu dochód z drugiego kraju można odliczyć od opodatkowania w drugim kraju, i podatnikowi przysługiwać będą wszystkie ulgi podatkowe dostępne w kraju nieograniczonego obowiązku podatkowego.
Zaświadczenie UE/EOG wypełnia urząd kraju zamieszkania. W tym przypadku potwierdza ono dochody osiągnięte w Polsce – zarówno dochody osiągnięte przez podatnika jak i małżonka. Urząd wydaje zaświadczenie i na jego podstawie niemiecki fiskus oblicza dochody podatnika – dochody liczone są bowiem ze wszystkich krajów. Niemiecki urząd bierze pod uwagę całość dochodów, aby obliczyć stopę procentową do odprowadzenia podatku dochodowego. Jednocześnie zaświadczenie UE/EOG jest niezbędne, jeżeli nasz małżonek mieszka za granicą. Określa wtedy niebezpośrednio klasę podatkową pracownika – klasa III, IV i V są bowiem dla małżonków.
Zaświadczenie UE/EOG ma zastosowanie w całej Unii i dlatego ma wiele wersji językowych. Oprócz obywateli Polski, zaświadczenie kraje UE/EOG jest wymagane również od obywateli innych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokument ten potwierdza prawo do korzystania z określonych przywilejów i uprawnień na obszarze UE/EOG, co oznacza, że może być niezbędny dla obywateli m. in. Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, a także krajów takich jak Norwegia, Islandia czy Liechtenstein, w zależności od specyfiki danej procedury administracyjnej. Dlatego wzór wniosku o wydanie zaświadczenia można dostać w wielu wersjach językowych, np. polsko-niemiecka czy holendersko-niemiecka, a także polsko-angielska czy niemiecko-angielska. Kluczowy jest dobór odpowiedniej wersji dla kraju zamieszkania. Niemiecki urząd skarbowy (Finanzamt) akceptuje zarówno polską, jak i niemiecką wersję językową, także w połączeniu z angielską. Polski urząd wydaje zaświadczenie z reguły po polsku, ale często ma również wersję dwujęzyczną z angielskim lub nawet niemieckim.
Aby otrzymać zaświadczenie UE/EOG, składasz wniosek do urzędu skarbowego. W jaki sposób jednak można uzyskać ten druk?
Złożenie wniosku jest możliwe wraz z potwierdzeniem zrobienia przelewu, ponieważ opłata administracyjna wynosi 17 złotych. W Internecie dostępne są druki, które można wypełnić w odpowiednim miejscu i przedłożyć w urzędzie skarbowym kraju zamieszkania. Obecnie możliwe jest złożenie elektronicznego wniosku o wydanie zaświadczenia – zarówno przez e-Urząd Skarbowy bądź e-PUAP. Możliwe jest także złożenie wniosku fizycznie w urzędzie skarbowym (uprzednio umawiając wizytę), bądź wysyłając pocztą list do urzędu. Konieczne jest wtedy wypełnienie w odpowiednich rubrykach zaświadczenia pobranego np. w Internecie bądź uzyskanego w Niemczech. Aby otrzymać zaświadczenie, musisz mieć już rozliczony podatek w Polsce, aby pracownik urzędu skarbowego miał pełen obraz finansowy podatnika. Jeżeli potrzebujesz pełnomocnika, należy zgłosić go na specjalnym druku dostępnym w wybranym urzędzie skarbowym bądź poprzez platformy internetowe.
Zanim zaświadczenie UE/EOG trafi do niemieckiego urzędu skarbowego, musi zostać poświadczone w urzędzie skarbowym kraju zamieszkania. Jak więc poprawnie wypełnić zaświadczenie UE/EOG, tak, żeby urząd skarbowy mógł wydać zaświadczenie bez konieczności wydłużania procesu?
Najpierw odbierz zaświadczenie z urzędu bądź pobierz je z Internetu lub strony organu zagranicznego. Taki dokument składa się z części o danych osobowych, części o przychodach podlegających opodatkowaniu w kraju zamieszkania, podpisu podatnika oraz poświadczenia urzędnika skarbowego.
Uwaga! Jeżeli składamy wniosek bez druku (np. poprzez elektroniczny wniosek stworzony przez urząd), wtedy wypełniamy wszystkie wskazane rubryki, które urzędnik potem przepisuje do druku. Wypełnienie zaświadczenia UE/EOG wymaga wtedy innych kroków.
Te rubryki wypełnia podatnik – rubryki z imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia, obywatelstwem, adresem oraz datą ślubu bądź owdowienia, jeśli dotyczy. To samo z danymi małżonka.
Informacje o dochodach pozostają do wypełnienia przez pracownika urzędu skarbowego. Wypełnienie zaświadczenia UE/EOG w tej części następuje tylko PRZEZ URZĘDNIKA.
Podpis podatnika oraz współmałżonka (jeśli dotyczy) znajdują się w osobnej sekcji. Pieczęć oraz nazwa wyspecjalizowanego urzędu skarbowego to kolejna sekcja.
Aby odpowiednio przedłożyć urzędowi skarbowemu właściwemu podatnikowi druk, należy wybrać taką metodę, jaką używa się do przekazania deklaracji podatkowej – najczęściej jest to albo wysyłka pocztą tradycyjną bądź jako załącznik wraz z elektronicznym rozliczeniem podatkowym. Można także przekazać to urzędowi osobiście, jednak wizyta w niemieckim urzędzie skarbowym musi być robiona z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Jeżeli nie załączymy Bescheinigung UE/EOG, urząd skarbowy powinien dopytać i poprosić o dosłanie. Może jednak zdarzyć się tak, że brak zaświadczenia skutkuje rozliczeniem bez ulg dla rezydentów niemieckich. Wtedy trzeba będzie odwoływać się od decyzji o podatku dochodowym.
Urząd wydaje zaświadczenie UE/EOG (bądź decyzję odmowną) w ciągu 7 dni i obowiązuje tylko za dany rok podatkowy. Zwykle w następnym roku, jeżeli sprawa zaświadczeń i sytuacja prywatna zamieszkania się nie zmieni, znowu trzeba się ubiegać o Bescheinigung EU/EWR.
Urząd wydaje zaświadczenie wraz z małżonkiem, jeżeli osoba takowego posiada. Dotyczy to także par, w których jeden małżonek mieszka i pracuje w Niemczech, a drugi w Polsce. Pozwala niemieckiemu urzędowi skarbowemu uwzględnić dochody współmałżonka z Polski. Wynika z tego wiele korzyści w rozliczeniu podatku w Niemczech. Wspólne rozliczenie zwiększa kwotę wolną i dzięki temu kwota do opodatkowania jest niższa, a w konsekwencji zwrot podatku z Niemiec może być wyższy.
Taxomi oferuje kompleksową obsługę przy wypełnianiu i uzyskiwaniu zaświadczenia UE/EOG, zapewniając profesjonalne doradztwo i eliminując ryzyko błędów w dokumentach i odliczeniach. Dzięki naszej pomocy w rozliczeniach oszczędzasz czas, a sprawny zwrot podatku z Niemiec staje się gwarantowany. Skorzystaj z usług Taxomi i ciesz się wygodą oraz bezpieczeństwem profesjonalnej obsługi w pełni w języku polskim.