Rozliczając podatek z Niemiec należy pamiętać o tym, aby uwzględnić w nim wszystkie źródła dochodu uzyskane w danym roku. Do źródeł tych należy zaliczyć między innymi dochody uzyskane za granicą, czyli w przypadku naszych rodaków, najczęściej są to dochody uzyskane w Polsce. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy podatnik przez część roku pracował w Polsce, zanim przeprowadził się do Niemiec lub jeśli w Polsce osiągnął dochody z tytułu wynajmu mieszkania lub emerytury. Jeśli chcemy zrobić rozliczenie podatku z Niemiec wspólnie z małżonkiem mieszkającym w Polsce, należy również wziąć pod uwagę jego dochody, ponieważ będą one miały wpływ na zwrot podatku z Niemiec. Dochody uzyskane w Polsce dokumentuje się na druku EU/EOG, który powinien zostać wypełniony i podstęplowany przez Polski Urząd Skarbowy. Jeśli chcemy dokonać rozliczenia podatku z Niemiec wspólnie z małżonkiem na druku tym powinny znaleźć się dane dotyczące także małżonka.
W niemieckim rozliczeniu rocznym musimy również ująć wszelkie zasiłki oraz świadczenia uzyskane w Niemczech. Świadczenia takie jak zasiłek dla bezrobotnych czy zasiłek choroby są zwolnione z opodatkowania. To oznacza, że należy odliczyć je od podatku metodą zwolnienia z progresją. Nie będą one więc bezpośrednio opodatkowane, ale będą wliczane do sumy dochodów danej osoby przy obliczaniu podatku do zapłacenia. Mają więc wpływ na rozliczenie z podatku w Niemczech i każdy podatnik jest zobowiązany do wykazania ich w rocznej w deklaracji podatkowej.
W rozliczeniu niemieckiego PIT-u należy także pamiętać o innych dodatkowych przychodach takich jak różnego rodzaju zasiłki czy świadczenia uzyskane w Niemczech. Do świadczeń tych zaliczamy między innymi zasiłek dla bezrobotnych Arbeitslosengeld. Niemiecki Urząd Pracy Agentur für Arbeit przysyła każdemu, kto pobierał zasiłek dla bezrobotnych roczne podsumowanie pobranego zasiłku przeważnie w lutym bądź marcu następnego roku.
Podobna sytuacja ma miejsce z zasiłkiem chorobowym Krankengeld, który jest wypłacany przez kasę chorych, czyli Krankenkasse. Kasa chorych płaci zasiłek chorobowy od 43 dnia choroby i podobnie jak w przypadku zasiłku dla bezrobotnych przesyła podatnikowi na początku następnego roku informację do rozliczenia podatku z Niemiec o pobranym zasiłku.
Bardzo ważne jest także ujęcie w niemieckim rozliczeniu informacji o pobranym zasiłku macierzyńskim w Niemczech Elterngeld. Instytucja przyznająca ten zasiłek również wysyła drogą pocztową dokument potwierdzający pobrany zasiłek macierzyński w roku poprzednim.
Zgodnie z umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania pomiędzy Niemcami a Polską dochody danej osoby zostaną opodatkowane wyłącznie w kraju, w którym są osiągane. To oznacza, że jeśli jednocześnie pracujesz w dwóch krajach lub na przykład pracujesz w jednym, a w drugim osiągasz dochód z wynajmu mieszkania czy emerytury, musisz rozliczać się w obu krajach na zasadach w tych krajach obowiązujących. W Polsce składając deklarację podatkową jako polski rezydent podatkowy należy złożyć załącznik PIT/ZG, w którym ujmuje się dochody z zagranicy. Z kolei w Niemczech jako rezydent należy złożyć załącznik Anlage AUS. Nie zapłacisz jednak podatku za cały dochód w każdym z krajów, a jedynie za tę część twojego dochodu, która została uzyskana na terenie danego państwa.
Jeśli więc rozliczasz się w Polsce ze wszystkich dochodów, twoje dochody z Niemiec muszą zostać udokumentowane w polskim rozliczeniu rocznym. Ten obowiązek wynika z tego, że mimo że niemieckie dochody zostaną zwolnione z opodatkowania w Polsce – ponieważ zostały już opodatkowane w Niemczech – to zostaną wliczone do twojego dochodu podczas obliczania podatku dochodowego w Polsce. Opodatkowanie w ten sposób to metoda wyłączenia z progresją. Dochód osiągnięty w Niemczech nie zostanie więc bezpośrednio opodatkowany w Polsce, ale będzie miał wpływ na podatek zapłacony w kraju rezydencji podatkowej, ponieważ jest on obliczany od całego dochodu danej osoby. Może więc wpłynąć np. na przeskoczenie do wyższego progu podatkowego.
W zależności od miejsca rezydencji podatkowej w jednym kraju będziesz musiał uwzględniać swoje dochody światowe, a więc z obu krajów (pamiętaj, nie zostaną opodatkowane podwójnie, masz jednak obowiązek je wykazać, ponieważ wpłyną na podatek), a w drugim kraju będziesz rozliczał się z dochodów osiągniętych tylko w tym kraju (natomiast dochody z pierwszego kraju musisz informacyjnie podać do wiadomości urzędu skarbowego drugiego kraju). Kraj rezydencji podatkowej to kraj, w którym podatnik musi rozliczać się z całego dochodu światowego. W Polsce, w Niemczech oraz w wielu innych krajach UE rezydentem podatkowym danego kraju zostaje się wówczas, gdy spędza się w nim co najmniej 183 dni w roku. W szczególnych przypadkach można pozostać rezydentem podatkowym swojego kraju pochodzenia (nawet w przypadku pracy i zamieszkania poza jego granicami przez ponad 183 dni), jeśli podatnik będzie w stanie udowodnić, że dalej łączą go z tym krajem silne więzi społeczne i ekonomiczne. Istotny jest tu też procent dochodów, bowiem niezależnie od miejsca zamieszania rezydentem podatkowym danego kraju stajesz się również, jeśli ponad 90% twoich dochodów jest uzyskiwana w tym kraju. Jednak zasadniczo urząd skarbowy uznaje rezydentem podatkowym danego państwa osobę, która spędziła w nim ponad pół roku.
Kluczową wiedzą w tym temacie jest to, że niemiecki urząd skarbowy nie ma żadnego terminu, który musi dotrzymać, jeśli chodzi o decyzję w sprawie deklaracji podatkowej. Często otrzymuje się decyzję po ok. 1 miesiącu. Zależy to jednak od stopnia złożoności danej deklaracji, miejsca zamieszkania, zasad panujących w danym roku podatkowym, itp. Po 1 miesiącu oczekiwań należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać kolejny miesiąc lub dwa. Jeśli po tym czasie nie otrzymujemy żadnej informacji, możemy wystosować zapytanie do urzędu skarbowego. Decyzję powinniśmy otrzymać do 6 miesięcy po złożeniu deklaracji, jednak w razie gdy urząd skarbowy będzie potrzebował wyjaśnień lub więcej informacji, termin może się wydłużyć.