Übernachtungspauschale für Berufskraftfahrer, czyli ryczałt dla kierowców zawodowych za nocleg. Ten nowy dodatek obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku. Ma on zastosowanie zarówno w kraju, jak i za granicą, dla osób – kierowców zawodowych – które spędzają noc w pojeździe – najczęściej ciężarówce. Dziennie dodatek ten wynosi ryczałtem 8 Euro i jest przyznawany, gdy dodatkowo należy się jeszcze dieta (Verpflegungspauschale: 14 Euro za dni wyjazdu lub przyjazdu i 28 Euro za dni pośrednie). Chodzi tylko o pojazd silnikowy, a więc pojazd lądowy poruszający się dzięki mocy silnika bez przywiązania do torów, nie liczą się więc noclegi w pociągu czy na statku.
W ten sposób niemiecki urząd skarbowy Finanzamt próbuje zrekompensować koszty związane z noclegiem w pojeździe takie jak: koszty postoju na stacji benzynowej lub parkingu, koszty opłacenia łazienek, toalet, prania pościeli, tapicerki i całej kabiny, i tak dalej.
Z reguły koszty noclegu kierowców zawodowych są zwracane przez pracodawcę w całości, bez podatków. Można również odliczyć te koszty od podatku w zeznaniu podatkowym – nawet jeśli rzeczywiste koszty były niższe niż 8 Euro dziennie. Koszty noclegu kierowców zawodowych można odliczyć od 2020 roku.
Można więc odliczyć kwotę ryczałtową w wysokości 8 Euro dziennie, nawet gdy rzeczywiste koszty były niższe. Co, jednak gdy były wyższe? Można wybrać drugi sposób odliczania kosztów – odliczenie kosztów rzeczywistych. Te jednak należy udowodnić w niemieckim urzędzie skarbowym za pomocą rachunków i paragonów. Tych dwóch metod nie można stosować zamiennie, trzeba wybrać jedną z nich na cały rok. Taką samą możliwość ma pracownik przy odliczaniu w zeznaniu podatkowym kosztów związanych z przychodami, jeśli pracodawca nie przyzna mu w tym celu zwolnionych od podatku kosztów noclegu. Nie jest on związany procedurą wybraną w postępowaniu w sprawie podatku od wynagrodzeń i może w razie potrzeby przejść w zeznaniu podatkowym na korzystniejszy dowód kosztów rzeczywistych, ale wtedy również w odniesieniu do wszystkich dni podróży.
Jeśli koszty te zostaną zwrócone kierowcy przez pracodawcę, wtedy nie może on odliczyć ich w rozliczeniu podatku z Niemiec. Gdy jednak pracodawca nie dokonuje nieopodatkowanego zwrotu tych kosztów, można uzyskać większy zwrot podatku z Niemiec odliczając wyżej wspomniane ryczałty
Dodatkowe koszty wyżywienia dotyczą wydatków poniesionych przez pracownika na wyżywienie i zakwaterowanie tytułu podróży służbowych. Zamiast faktycznie poniesionych kwot, kwoty ryczałtowe mogą być również zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Kwoty wynoszą 14 Euro za dni wyjazdu lub przyjazdu i 28 Euro za dni wyjazdu i przyjazdu.
- Übernachtungspauschale W ten sposób Urząd Skarbowy próbuje zrekompensować koszty związane z noclegiem w pojeździe – koszty postoju na stacji benzynowej lub parkingu, koszty opłacenia łazienek, toalet, prania pościeli, tapicerki i całej kabiny, i tak dalej. Kwota diety ryczałtowa wynosi 8 Euro. Z reguły koszty noclegu kierowców zawodowych są zwracane przez pracodawcę w całości, bez podatków. Można również odliczyć dobę podróży zagranicznej od podatku w zeznaniu podatkowym (jeśli nie zostały wypłacone przez pracodawcę) – nawet jeśli rzeczywiste koszty były niższe niż 8 Euro miesięcznie. Można też odliczyć rzeczywiste koszty, te jednak należy udowodnić w urzędzie skarbowym. - Fahrtkosten – koszty dojazdu Zawsze jest to ryczałt w wysokości 0,3 Euro za kilometr i odnosi się do odległości do punktu odbioru ciężarówki czy też do parkingu zakładowego itp.