Übernachtungspauschale für Berufskraftfahrer, czyli chociażby ryczałt za nocleg dla kierowców zawodowych to nowy dodatek, który obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku, a najnowsza zmiana weszła od 2024 roku. Ma on zastosowanie zarówno w kraju, jak i za granicą, dla osób – kierowców zawodowych – które spędzają noc w pojeździe – najczęściej ciężarówce. Od 2024 roku wchodzą zmiany przepisów, które są bardzo korzystne dla kierowców zawodowych w Niemczech, między innymi dotyczące kwoty diety kierowców w Niemczech. Dzięki nim wynagrodzenie kierowcy zawodowego znacznie wzrośnie.
Od 2024 w życie wchodzi nowa ustawa Wachstumschancengesetz. Zgodnie z tą ustawą świadczenia wysokość diety kierowcy w Niemczech zwiększa się, jako że ogólne koszty życia również wzrastają. Stare stawki wynosiły 8 euro dziennego ryczałtu oraz dodatkowo należna dieta Verpflegungspauschale 14 euro za dni wyjazdu lub przyjazdu oraz 28 za dni pośrednie. Pod te uregulowania zaliczamy w dalszym ciągu tylko pojazd silnikowy, a więc pojazd lądowy poruszający się dzięki mocy silnika bez przywiązania do torów, nie liczą się więc noclegi w pociągu czy na statku. Warto wiedzieć, że kierowca zawodowy może rozliczyć zarówno ryczałt za nocleg, jak i dietę. Kwoty te nie wykluczają się i dzięki nim ostateczne wynagrodzenie kierowcy zawodowego znacznie wzrasta.
Obecne stawki diety kierowcy w Niemczech są następujące: ryczałt za nocleg wynosi teraz 9 euro, czyli o 1 euro więcej, natomiast jeżeli chodzi o kwotę diety kierowcy w Niemczech, za dzień rozpoczęcia i zakończenia wyjazdu wynosi ona 16 euro, a za pełne doby 32 euro, tak więc świadczenia wzrosły o 2 euro za niepełne dni oraz 4 euro za całe doby.
Stawki te obowiązują od początku roku 2024. Za rok 2023 musimy więc liczyć stare stawki. W ten sposób niemiecki urząd skarbowy Finanzamt próbuje zrekompensować koszty związane z noclegiem w pojeździe takie jak: koszty postoju na stacji benzynowej lub parkingu, koszty opłacenia łazienek, toalet, prania pościeli, tapicerki i całej kabiny, i tak dalej.
Z reguły koszty noclegu kierowców zawodowych są zwracane przez pracodawcę w całości, bez podatków. Wtedy nie możemy sami odliczyć ryczałtu w zeznaniu podatkowym. Jeżeli jednak pracodawca nie zagwarantował nam kompensacji kosztów noclegu, można odliczyć te koszty od podatku w zeznaniu podatkowym – nawet jeśli rzeczywiste koszty były niższe niż 9 euro dziennie. Koszty noclegu kierowców zawodowych można odliczyć od 2020 roku (do 2023 włącznie wynoszą 8 euro, od 2024 9 euro).
Można więc odliczyć kwotę ryczałtową w wysokości 9 euro dziennie, nawet gdy rzeczywiste koszty były niższe. Co jednak, gdy były wyższe? Można wybrać drugi sposób odliczania kosztów – odliczenie kosztów rzeczywistych. Te jednak należy udowodnić w niemieckim urzędzie skarbowym za pomocą rachunków i paragonów.
Tych dwóch metod (rozliczania kosztów rzeczywistych bądź wybrania rozliczenia ryczałtem) nie można stosować zamiennie, trzeba wybrać jedną z nich na cały rok. Taką samą możliwość ma pracownik przy odliczaniu w zeznaniu podatkowym kosztów związanych z przychodami, jeśli pracodawca nie przyzna mu w tym celu zwolnionych od podatku kosztów noclegu. Nie jest on związany procedurą wybraną w postępowaniu w sprawie podatku od wynagrodzeń i może w razie potrzeby przejść w zeznaniu podatkowym na korzystniejszy dowód kosztów rzeczywistych, ale wtedy również w odniesieniu do wszystkich dni podróży.
Jeśli wymienione powyżej koszty zostaną zwrócone kierowcy przez pracodawcę, wtedy nie może on odliczyć ich w rozliczeniu podatku z Niemiec. Gdy jednak pracodawca nie dokonuje nieopodatkowanego zwrotu tych kosztów, można uzyskać większy zwrot podatku z Niemiec odliczając wyżej wspomniane ryczałty bądź rzeczywiste koszty podróży służbowej kierowcy, jeżeli były wyższe niż przewiduje ryczałt za nocleg.
Dodatkowe koszty wyżywienia dotyczą wydatków poniesionych przez pracownika na wyżywienie i zakwaterowanie tytułu podróży służbowych. Zamiast faktycznie poniesionych kwot, kwoty ryczałtowe mogą być również zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Kwoty wynoszą obecnie 16 Euro za dni wyjazdu lub przyjazdu i 32 Euro za dni wyjazdu i przyjazdu.
- Übernachtungspauschale W ten sposób Urząd Skarbowy próbuje zrekompensować koszty związane z noclegiem w pojeździe – koszty postoju na stacji benzynowej lub parkingach, koszty opłacenia łazienek, toalet, prania pościeli, tapicerki i całej kabiny, i tak dalej. Kwota diety ryczałtowa wynosi 9 Euro. Z reguły koszty noclegu kierowców zawodowych są zwracane przez pracodawcę w całości, bez podatków. Można również odliczyć doby podróży zagranicznej od podatku w zeznaniu podatkowym (jeśli nie zostały wypłacone przez pracodawcę) – nawet jeśli rzeczywiste koszty, np. stawka noclegu, były niższe niż 9 Euro miesięcznie. Można też odliczyć rzeczywiste koszty, te jednak należy udowodnić w urzędzie skarbowym. - Fahrtkosten – koszty dojazdu Zawsze jest to ryczałt w wysokości 0,3 Euro za kilometr i odnosi się do odległości do punktu odbioru ciężarówki czy też do parkingu zakładowego itp. Obecnie od 2022 roku od 21 kilometra możemy liczyć już 0,38 euro.
Zarówno dieta zagraniczna kierowcy w Niemczech, jak i dieta w Niemczech, wynoszą tyle samo, ponieważ zgodnie z definicją Verpflegungsmehraufwand, jak po niemiecku nazywa jest dieta kierowcy w Niemczech, dieta przysługuje zarówno za podróże służbowe kierowcy w Niemczech, a więc w kraju, jak i za granicą. Wysokość diety kierowców w Niemczech ma 2 stopnie, które odnoszą się do godzin pracy kierowcy w Niemczech - pierwszy stopień dotyczy dni, w których delegacja kierowcy trwa 8-24 godzin i wynosi 16 euro. Dotyczy to więc dni rozpoczęcia podróży oraz zjazdu. Drugi stopień dotyczy delegacji kierowcy powyżej 24 godzin, czyli dni pomiędzy rozpoczęciem i zakończeniem, kiedy czas pracy kierowców jest najdłuższy i wynosi obecnie 32 euro.
Ile wynosi więc dieta dla kierowcy tira w Niemczech? Jest to 16 euro za dni wyjazdu i zjazdu oraz 32 euro za dni pomiędzy. Tych pieniędzy jednak kierowca tira nie dostanie na rękę. Jak więc naliczamy dietę dla kierowcy zawodowego w Niemczech? Zarówno dodatek noclegowy, jak i stawka diety jest naliczana w deklaracji rocznej. Aby obliczyć diety, posługując się podanymi stawkami diety odliczamy je w deklatacji podatkowej w ramach Werbungskosten, czyli kosztów uzyskania przychodu, od przychodu kierowcy tira. W ten sposób pomniejszamy dochód do opodatkowania i zmniejszamy podatek, który musimy zapłacić. Wynagrodzenie kierowcy w Niemczech nie wzrasta więc bezpośrednio, ale ostateczne zarobki kierowcy w Niemczech są znacznie wyższe, jako że dzięki temu kierowcy mogą liczyć na ogromny zwrot podatku po złożeniu deklaracji podatkowej.
Poza dietą dla kierowców w Niemczech istnieją także różne dodatki oraz wynagrodzenia rzeczowe, zależne od pracodawcy. Pracodawcy kierowców zawodowych w Niemczech często wystawiają pracownikom talony na paliwo. Takie talony wynoszą do 50 euro miesięcznie i stanowią atrakcyjny dodatek dla osób zatrudnionych w Niemczech. Zazwyczaj mogą być wykorzystane na określonych stacjach i na określony rodzaj paliwa i mają różną formę - czasami wydawane są w postaci fizycznej karty, a czasami elektronicznego bonu. Jest to wolne od opodatkowania zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Nie można zamienić ich na gotówkę.