Übernachtungspauschale für Berufskraftfahrer, czyli chociażby ryczałt za nocleg dla kierowców zawodowych to nowy dodatek, który obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku, a najnowsza zmiana weszła od 2024 roku. Ma on zastosowanie zarówno w kraju, jak i za granicą, dla osób – kierowców zawodowych – które spędzają noc w pojeździe – najczęściej ciężarówce. Od 2024 roku weszły zmiany przepisów, które są bardzo korzystne dla kierowców zawodowych w Niemczech, między innymi dotyczące kwoty diety kierowców w Niemczech. Dzięki nim wynagrodzenie kierowcy zawodowego znacznie wzrośnie. W przypadku zagranicznej podróży służbowej kierowca może liczyć na większe koszty diety oraz noclegu niż w przypadku stawek diety krajowej. Kwota diety kierowcy jest więc różna.
Od 2024 w życie weszła nowa ustawa Wachstumschancengesetz. Zgodnie z tą ustawą świadczenia wysokość diety kierowcy w Niemczech zwiększa się, jako że ogólne koszty życia również wzrastają. Stare stawki wynosiły 8 euro dziennego ryczałtu oraz dodatkowo należna dieta Verpflegungspauschale 14 euro za dni wyjazdu lub przyjazdu oraz 28 za dni pośrednie. Pod te uregulowania zaliczamy w dalszym ciągu tylko pojazd silnikowy, a więc pojazd lądowy poruszający się dzięki mocy silnika bez przywiązania do torów, nie liczą się więc noclegi w pociągu czy na statku. Warto wiedzieć, że kierowca zawodowy może rozliczyć zarówno ryczałt za nocleg, jak i dietę. Kwoty te nie wykluczają się i dzięki nim ostateczne wynagrodzenie kierowcy zawodowego znacznie wzrasta.
Obecne stawki diety kierowcy w Niemczech są następujące: ryczałt za nocleg wynosi teraz 9 euro, czyli o 1 euro więcej, natomiast jeżeli chodzi o kwotę diety kierowcy w Niemczech, za dzień rozpoczęcia i zakończenia wyjazdu wynosi ona 14 euro, a za pełne doby 28 euro, tak więc świadczenia wzrosły o 2 euro za niepełne dni oraz 4 euro za całe doby.
Stawki te obowiązują od początku roku 2024. Za rok 2023 musimy więc liczyć stare stawki. W ten sposób niemiecki urząd skarbowy Finanzamt próbuje zrekompensować koszty związane z noclegiem w pojeździe takie jak: koszty postoju na stacji benzynowej lub parkingu, koszty opłacenia łazienek, toalet, prania pościeli, tapicerki i całej kabiny, i tak dalej.
Dodatkowo dieta kierowców międzynarodowych ustalana jest w innej wysokości dla każdego kraju. np.
Z reguły koszty noclegu kierowców zawodowych są zwracane przez pracodawcę w całości, bez podatków. Wtedy nie możemy sami odliczyć ryczałtu w zeznaniu podatkowym. Jeżeli jednak pracodawca nie zagwarantował nam kompensacji kosztów noclegu, można odliczyć te koszty od podatku w zeznaniu podatkowym – nawet jeśli rzeczywiste koszty były niższe niż 9 euro dziennie. Koszty noclegu kierowców zawodowych można odliczyć od 2020 roku (do 2023 włącznie wynoszą 8 euro, od 2024 9 euro).
Można więc odliczyć kwotę ryczałtową w wysokości 9 euro dziennie, nawet gdy rzeczywiste koszty były niższe. Co jednak, gdy były wyższe? Można wybrać drugi sposób odliczania kosztów – odliczenie kosztów rzeczywistych. Te jednak należy udowodnić w niemieckim urzędzie skarbowym za pomocą rachunków i paragonów.
Tych dwóch metod (rozliczania kosztów rzeczywistych bądź wybrania rozliczenia ryczałtem) nie można stosować zamiennie, trzeba wybrać jedną z nich na cały rok. Taką samą możliwość ma pracownik przy odliczaniu w zeznaniu podatkowym kosztów związanych z przychodami, jeśli pracodawca nie przyzna mu w tym celu zwolnionych od podatku kosztów noclegu. Nie jest on związany procedurą wybraną w postępowaniu w sprawie podatku od wynagrodzeń i może w razie potrzeby przejść w zeznaniu podatkowym na korzystniejszy dowód kosztów rzeczywistych, ale wtedy również w odniesieniu do wszystkich dni podróży.
Jeśli wymienione powyżej koszty zostaną zwrócone kierowcy przez pracodawcę, wtedy nie może on odliczyć ich w rozliczeniu podatku z Niemiec. Gdy jednak pracodawca nie dokonuje nieopodatkowanego zwrotu tych kosztów, można uzyskać większy zwrot podatku z Niemiec odliczając wyżej wspomniane ryczałty bądź rzeczywiste koszty podróży służbowej kierowcy, jeżeli były wyższe niż przewiduje ryczałt za nocleg.
Dokonuje się tego w deklaracji podatkowej, którą oddaje się do urzędu skarbowego. Można zrobić to od razu po otrzymaniu Lohnsteuerbescheinigung od pracodawcy.
Każdy kierowca zawodowy wie, że koszty podróży służbowych są wysokie, nawet jeśli kierowca śpi w kabinie. Dodatkowo praca zawodowego kierowcy jest obciążająca. Bardzo często więc pracodawca wypłaca kierowcom diety, a czasami także ryczałt za nocleg. Takie wypłacane kierowcy diety najczęściej są zwolnione z opodatkowania, czyli nie są traktowane jak dochód.
Koszty wyżywienia czy noclegi w kabinie dotyczą jednak każdego kierowcy, a nie każdy pracodawca wypłaca kierowcom zwrot za te koszty. Na szczęście pracownikowi przysługuje dieta w formie odliczenia podatkowego na koniec roku, która w formie ryczałtu za wyżywienia oraz ryczałtu za nocleg pomniejsza dochód do opodatkowania, a tym samym znaczenie zwiększa zwrot podatku. W przypadku podróży zagranicznej, ale również krajowej, koszty te są znaczące, dlatego ważne jest, aby kierowca w przypadku braku wypłat przez pracodawcę zawarł wszystkie dostępne ulgi.
Dodatkowe koszty wyżywienia dotyczą wydatków poniesionych przez pracownika na wyżywienie i zakwaterowanie tytułu podróży służbowych. Zamiast faktycznie poniesionych kwot, kwoty ryczałtowe mogą być również zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Kwoty wynoszą obecnie 14 Euro za dni wyjazdu lub przyjazdu i 28 Euro za dni wyjazdu i przyjazdu krajowego.
Powszechnie mówi się, że jako odliczenie przysługuje pełna dieta i oczywiście jest to prawda, jeżeli nie jest ona wypłacana przez pracodawcę. Jest jedna kilka innych odliczeń, które można zastosować i które zwiększą zwrot podatku kierowcy. Niektóre odlicza się najczęściej ryczałtowo (jak np. ryczalty za noclegi dla zawodowych kierowców w kabinie Übernachtungspauschale für Berufskraftfahrer, a także koszty dojazdów do pracy czy noclegów), a niektóre jako koszty rzeczywiste (np. koszty noclegów Reisekosten).
W ten sposób urząd skarbowy próbuje zrekompensować koszty związane z noclegiem w pojeździe – koszty postoju na stacji benzynowej lub parkingach, koszty opłacenia łazienek, toalet, prania pościeli, tapicerki i całej kabiny, i tak dalej. Kwota diety ryczałtowa wynosi 9 Euro. Z reguły koszty noclegu kierowców zawodowych są zwracane przez pracodawcę w całości, bez podatków. Można również odliczyć doby podróży zagranicznej od podatku w zeznaniu podatkowym (jeśli nie zostały wypłacone przez pracodawcę) – nawet jeśli rzeczywiste koszty, np. stawka noclegu, były niższe niż 9 Euro miesięcznie. Można też odliczyć rzeczywiste koszty, te jednak należy udowodnić w urzędzie skarbowym.
Ryczałty za nocleg w zagranicznej podróży służbowej są, podobnie jak w przypadku ryczałtów za wyżywienie za granicą, o wiele wyższe. W każdym kraju są inne, obliczane specjalnie dla tego państwa. Tak za nocleg w poszczególnych krajach odliczyć można:
Inaczej niż ryczałty, Reisekosten odlicza się zazwyczaj w wysokości poniesionych w rzeczywistości kosztów podróży służbowych (jeżeli nie pokrywa ich pracodawca). Należy wtedy zachowywać dowody zapłaty, chociaż można je oszacować. Najlepiej, jeżeli pracodawca jest w stanie potwierdzić w jakiej wysokości kierowca musiał ponieść takie koszty.
Zawsze jest to ryczałt w wysokości 0,3 Euro za kilometr i odnosi się do odległości do punktu odbioru ciężarówki czy też do parkingu zakładowego itp. Obecnie od 2022 roku od 21 kilometra możemy liczyć już 0,38 euro.
Niemieckie stawki diety mają 2 poziomy – za krótszy i dłuższy okres. Dieta kierowcy przysługuje praktycznie zawsze. Należy jednak pamiętać, że stawka diety wynosi różne kwoty – inna jest stawka diety krajowej, a inna wysokość diety zagranicznej (przy czym chodzi o wysokość diety kierowcy w Niemczech oraz wysokość diety zagranicznej poza granicami Niemiec), a także inna dieta przysługuje kierowcom za dłuższy i krótszy okres obecności w pracy.
Dla kierowców międzynarodowych jest to dobra wiadomość, ponieważ zazwyczaj spędzają oni więcej czasu niż przeciętnie spędzają go kierowcy krajowi. Wszystkie te koszty diety są szczególnie istotne – zarówno dla codziennego funkcjonowania, jak i rozliczenia podatku. Ryczałt za wyżywienie zazwyczaj jest korzystny, jako że odliczenie kosztów wyżywienia jest często uciążliwe bądź trudne do udowodnienia, ze względu na konieczność zachowywania dowodów zakupu.
Zarówno dieta zagraniczna kierowcy w Niemczech, jak i dieta w Niemczech, wynoszą tyle samo, ponieważ zgodnie z definicją Verpflegungsmehraufwand, jak po niemiecku nazywa jest dieta kierowcy w Niemczech, dieta przysługuje zarówno za podróże służbowe kierowcy w Niemczech, a więc w kraju, jak i za granicą. Wysokość diety kierowców w Niemczech ma 2 stopnie, które odnoszą się do godzin pracy kierowcy w Niemczech – pierwszy stopień dotyczy dni, w których delegacja kierowcy trwa 8-24 godzin i wynosi 14 euro. Dotyczy to więc dni rozpoczęcia podróży oraz zjazdu. Drugi stopień dotyczy delegacji kierowcy powyżej 24 godzin, czyli dni pomiędzy rozpoczęciem i zakończeniem, kiedy czas pracy kierowców jest najdłuższy i wynosi obecnie 28 euro.
Ile wynosi więc dieta dla kierowcy ciężarówki w Niemczech? Jest to 14 euro za dni wyjazdu i zjazdu oraz 28 euro za dni pomiędzy. Tych pieniędzy jednak kierowca tira nie dostanie na rękę. Jak więc naliczamy dietę dla kierowcy zawodowego w Niemczech? Zarówno dodatek noclegowy, jak i stawka diety jest naliczana w deklaracji rocznej. Aby obliczyć diety, posługując się podanymi stawkami diety odliczamy je w deklaracji podatkowej w ramach Werbungskosten, czyli kosztów uzyskania przychodu, od przychodu kierowcy tira. W ten sposób pomniejszamy dochód do opodatkowania i zmniejszamy podatek, który musimy zapłacić. Wynagrodzenie kierowcy w Niemczech nie wzrasta więc bezpośrednio, ale ostateczne zarobki kierowcy w Niemczech są znacznie wyższe, jako że dzięki temu kierowcy mogą liczyć na ogromny zwrot podatku po złożeniu deklaracji podatkowej.
Poza dietą dla kierowców w Niemczech istnieją także różne dodatki oraz wynagrodzenia rzeczowe, zależne od pracodawcy. Pracodawcy kierowców zawodowych w Niemczech często wystawiają pracownikom talony na paliwo. Takie talony wynoszą do 50 euro miesięcznie i stanowią atrakcyjny dodatek dla osób zatrudnionych w Niemczech. Zazwyczaj mogą być wykorzystane na określonych stacjach i na określony rodzaj paliwa i mają różną formę – czasami wydawane są w postaci fizycznej karty, a czasami elektronicznego bonu. Jest to wolne od opodatkowania zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Nie można zamienić ich na gotówkę.