Praca sezonowa w Niemczech jest dla Polaków często świetną okazją na zarobienie większej ilości pieniędzy w krótkim czasie. Jest to jednak wyjazd za granicę, gdzie obowiązują inne zasady podatkowe i system rozliczania się. Wielu Polaków dopiero po powrocie do kraju zadaje sobie pytania, czy w Niemczech trzeba zapłacić podatek za pracę sezonową, czy trzeba się rozliczyć oraz w jaki sposób to zrobić. Warto więc już przed wyjazdem wiedzieć, aby świadomie wybrać pracę i być może uniknąć pewnych błędów.
Podstawową sprawą, o której należy wiedzieć po podjęciu się pracy w Niemczech na wakacje, jest to, w jakim kraju rozliczę swój dochód. Te kwestie reguluje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisaną pomiędzy Polską oraz Niemcami w 2003 roku. Zgodnie z nią dochód danej osoby rozliczany jest w kraju, w którym został osiągnięty, czyli dochody z Niemiec rozliczamy w Niemczech, a dochody z Polski w Polsce. W kraju rezydencji podatkowej dochód z drugiego kraju zostanie wyłączony z opodatkowania, w przypadku Polski i Niemiec z progresją.
Dlatego prace sezonowe w Niemczech opodatkowane będą według niemieckich zasad i rozliczane będą w Niemczech. Podatek w Niemczech jest progresywny, nie ma progów podatkowych – to znaczy, że wraz z każdym zarobionym euro ponad kwotę wolną od podatku wzrasta podatek do zapłacenia. Kwota wolna od podatku w Niemczech jest aktualizowana co roku i w 2022 roku wynosi 10.347 euro (dla porównania kwoty wolne od podatku w 2021 i 2020 roku wynosiły odpowiednio 9.744 i 9.408 euro). Jeśli podczas pracy sezonowej będziesz zameldowany w Niemczech, kwota ta będzie obowiązywać także ciebie, więc często przy krótkotrwałej pracy wakacyjnej nie zapłaci się wcale podatku w Niemczech. Jeśli jednak przekroczy się tę kwotę, podatek wynosi od 14% (przy niższych dochodach) nawet do 45% (przy wyjątkowo wysokich dochodach).
Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania podatek dochodowy płacimy w tym kraju, w którym dochód został osiągnięty, a więc podlegamy pod system podatkowy danego kraju. Zwrot podatku w Niemczech możemy otrzymać po złożeniu i rozpatrzeniu rocznego zeznania podatkowego. Nie wszyscy jednak mają obowiązek je składać. Jest pewna grupa ludzi, którzy nie muszą składać deklaracji podatkowej. Są to osoby, które spełniają następujące warunki:
– są zatrudnione u tylko jednego pracodawcy na I lub IV klasie podatkowej;
– nie mają innych dochodów powyżej 410 euro, np. z wynajmu czy ze świadczeń otrzymywanych w zamian za wypłatę (niem. Lohnersatzleistungen), np. z chorobowego (niem. Krankengeld), macierzyńskiego (niem. Mutterschaftsgeld) czy, co często zdarzało się w pandemię, w związku z pracą w niepełnym wymiarze godzin (niem. Kurzarbeitergeld).
Te osoby nie muszą oddawać deklaracji podatkowej, jednak w większości przypadków będzie to jednak korzystne. Pracodawca bowiem odprowadza co miesiąc składki na podatek dochodowy zgodnie z tym, jakie są nasze przychody. Nie wie on natomiast, jakie ulgi czy odliczenia podatkowe mogą nam przysługiwać. Przy składaniu deklaracji możemy te ulgi odliczyć, a tym samym pomniejszyć nasz przychód o tzw. koszty uzyskaniu przychodu itp. W ten sposób podatek do zapłacenia będzie mniejszy niż podatek zapłacony przez pracodawcę. Różnicę w tych dwóch kwotach podatku otrzymuje się potem jako zwrot podatku. Dlatego dla wielu osób, które nie muszą składać deklaracji, rozliczenie podatku z Niemiec będzie się opłacało.
Zwrot podatku otrzymuje się zazwyczaj kilka miesięcy po złożeniu deklaracji, jednak niemiecki urząd skarbowy nie ma wiążącej daty, którą musi przestrzegać. Może więc to trwać nawet rok lub więcej po złożeniu zeznania podatkowego. Termin składania deklaracji dla osób, które nie mają obowiązku się rozliczać, to 4 lata po roku, z którego podatnik chce się rozliczyć (np. za 2021 rok można rozliczać się do ostatniego dnia 2025 roku). Natomiast dla osób, które muszą się rozliczyć, termin to 31. lipca, przy czym za rok 2020 oraz 2021 termin został wyjątkowo przedłużony ze względu na utrudnienia spowodowane pandemią koronawirusa.
Praca sezonowa w Niemczech jest dla Polaków bardzo opłacalna. W 2022 roku pensja minimalna w Niemczech wynosi 10,45 euro i dotyczy naturalnie także prac sezonowych. Pracodawcy musza konkurować atrakcyjnością i często oferują jeszcze wyższe stawki. Często też w zależności od rodzaju wykonywanej pracy dochodzą różne dodatki, napiwki, dieta lub darmowe bądź tańsze zakwaterowanie czy wyżywienie. Ponadto, jeśli nie przekroczy się kwoty wolnej od podatku lub przekroczy się ją nieznacznie, kwota netto będzie praktycznie równa kwocie brutto, szczególnie w przypadku studentów, bowiem pracodawcy nie odprowadzają za nich składek na ubezpieczenia socjalne i emerytalne.
Niemcy szczególnie w okresie wakacyjnym potrzebują więcej pracowników niż maja obywateli. W związku z tym istnieje wiele rodzajów prac wakacyjnych w Niemczech, najbardziej popularne to kelnerka bądź inna praca w gastronomii, np. pomoc w kuchni; różne prace w hotelach, szczególnie poszukiwane są pokojówki; prace na magazynie i produkcji, a także, co bardzo popularne wśród młodych Polaków, praca na poczcie – jako listonosz, kurier czy magazynier. Latem jest też bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników budowlanych, w tym przypadku wchodzi w grę własna działalność gospodarcza Gewerbe. Prac wakacyjnych w Niemczech nie brakuje i można przebierać w zawodach – w zależności od miejsca, branży czy agencji pracy.