Marynarze, którzy mają swoje stałe miejsce zameldowania lub zwykłe miejsce pobytu w Niemczech są nieograniczonymi podatnikami, niezależnie od narodowości.
Jakiemu opodatkowaniu podlegają marynarze w Niemczech?
Marynarze podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od dochodów krajowych, jeśli nie mają w Niemczech ani stałego miejsca zamieszkania, ani zwykłego miejsca pobytu.
W przypadku gdy marynarz przebywa na obcych wodach terytorialnych lub w obcych portach ze statkiem pod niemiecką banderą przez okres dłuższy niż 183 dni, nie jest to uznawane za zwykłe miejsce pobytu w Niemczech. Wtedy też zgodnie z prawem międzynarodowym, rozliczenie podatku z Niemiec nie jest konieczne. Jednak w wielu przypadkach może to być korzystne, ponieważ za okresy przebywania na wodach terytorialnych Niemiec lub w portach niemieckich pobierany jest podatek proporcjonalny do przepracowanego czasu. Analogicznie, gdy marynarz przebywa przez więcej niż 183 na niemieckich wodach terytorialnych lub portach, traktuje się go jako ograniczonego podatnika.
Jak określić czas rejsu w niemieckim zeznaniu podatkowym?
Precyzyjne określanie miejsca pobytu marynarzy nie zawsze jest proste. Jeśli ktoś nie chce przeprowadzać szczegółowego i czasochłonnego podziału na podstawie księgi marynarza danego statku, marynarze muszą przynajmniej przedstawić zapisy i schematyczne podziały tras poszczególnych statków. Krajowe przedsiębiorstwa żeglugowe muszą prowadzić odpowiednią ewidencję udziałów w trasach, które przypadają na terytorium Niemiec, i na żądanie przedkładać ją organom podatkowym. Często zdarza się, że marynarze zostaną podwójnie opodatkowani. Wtedy obowiązek unikania podwójnego opodatkowania spoczywa na państwie, pod którego flagą pływa statek lub gdzie znajduje się zarząd przedsiębiorstwa. W przypadku Polaków pracujących na statkach niemieckich mogą skorzystać z metody wyłączenia z progresją zgonie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Marynarze mogą w zeznaniu podatkowym odliczać takie koszty jak koszty podróży czy dieta (Jeśli marynarze nie otrzymują żadnych posiłków na pokładzie lub otrzymują tylko częściowe posiłki na pokładzie, mogą oni otrzymać od pracodawcy nieopodatkowany zryczałtowany dodatek na posiłki w celu pokrycia dodatkowych wydatków na posiłki lub odpowiednio odliczyć kwotę różnicy jako koszty uzyskania przychodu).
Autorka bloga podatkowego i właścicielka biura rozliczeniowego TAXOMI. Specjalizuje się w rozliczeniach podatkowych z Niemiec oraz odzyskiwaniu zwrotu podatku, posiada wieloletnie doświadczenie.