Do kwoty wolnej od podatku, która w 2021 roku wynosi 9.744 Euro, nie płaci się żadnych podatków, a więc i podatku dochodowego. Po przekroczeniu tej kwoty podatek wynosi 14-42%, w zależności od wysokości dochodów. Bardzo ważnym czynnikiem jest również klasa podatkowa. Bezpośrednio nie wpływa ona na to, ile wynosi podatek dochodowy, ale od niej zależy na przykład, jakie ulgi nam przysługują (zobacz nasz artykuł „Co można odpisać od podatku w Niemczech”). Niemal 50% podatku dochodowego wydaje się niezwykle dużą częścią naszeg dochodu, ale trzeba mieć na uwadze, że kwota podatku nie jest naliczana od dochodu brutto. Kwota na podstawie której wyliczany jest podatek jest kwotą pomniejszoną o koszty uzyskania przychodu oraz liczne przysługujące w Niemczech ulgi (zobacz ww. artykuł). Nie jest więc opodatkowana niemal połowa dochodu, a zazwyczaj o wiele mniej.
Ponieważ niemieckiemu podatkowi dochodowemu podlegają także dochody zagraniczne, klienci często zastanawiają się, czy uzyskane w Polsce przychody ich lub ich małżonków zostaną podwójnie opodatkowane. Na szczęście w 2003 roku między Polską a Niemcami została zawart umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, dzięki której dochody polskich pracowników w Niemczech nie mogą być podwójnie opodatkowane – zostają opodatkowane tam, gdzie dany dochód został uzyskany. Polskie dochody nie będą więc opodatkowane w Niemczech, ale są wciąż istotne dla niemieckiego fiskusa, ponieważ wlicza się je do naszego niemieckiego dochodu, na którego podstawie ustalany jest procent podatku dochodowego. Po obliczeniu procenta podatku polskie dochody nie zostają opodatkowane, ale wpływają na podatek w Niemczech.
Tak jak wspominaliśmy, klasa podatkowa nie wpływa bezpośrednio na kwotę podatku, ale może znacznie obniżyć sumę opodatkowanego dochodu dzięki różnym przysługującym nam ulgom oraz zasiłkom. Jak więc wygląda w praktyce przydzielanie klasy podatkowej pracownikom z Polski? Osoby samotne, rozwiedzione, owdowiałe (od co najmniej 2 lat) oraz osoby, których małżonkowie przebywają poza Unią Europejską trafiają automatycznie do klasy I i nie mają żadnej innej możliwości. Do tej grupy należą także osoby podlegające ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (Zobacz artykuł: „Ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy”). Natomiast małżonkowie trafiają automatycznie do klasy IV, jeżeli nie wybiorą innej kombinacji. Klasa IV jest szczególnie opłacalna, jeśli oboje zarabiają na podobnym poziomie. Jeżeli jednak jedno z małżonków zarabia znacznie mniej lub pozostaje bezrobotnym, zazwyczaj korzystniej jest, jeśli osoba o wyższych dochodach wybierze klasę III, a osoba o niższych dochodach lub bezrobotna klasę V (zalecany jest stosunek przynajmniej 80:20, ale ta kombinacja możliwa jest, gdy występuje różnica przynajmniej 20%, a więc już przy stosunku 60:40). Osoby samotnie wychowujące dzieci i pobierające Kindergeld mogą przejść z I klasy podatkowej do II klasy podatkowej (przysługuje im wtedy specjalna ulga od podatku). Do klasy VI należą osoby wykonujące więcej niż jedną pracę zarobkową (inną niż Minijob do 450 Euro miesięcznie). Zmiana klasy podatkowej jest darmowa. Jeśli natomiast chcemy upewnić się, jaką mamy klasę podatkową, możemy uzyskać tę informację w urzędzie skarbowym (Finanzamt) lub znaleźć ją na zaświadczeniu o podatku od wynagrodzenia, które otrzymasz raz w roku od swojego pracodawcy (Lohnsteuerbescheinigung). Podsumowując w dużym uproszeczeniu: Klasa I – osoby samotne Klasa II – osoby samotnie wychowujące dzieci Klasa III – małżonek o wyższych dochodach Klasa IV – małżonkowie o podobnych zarobkach Klasa V – małżonek o niższych zarobkach Klasa VI – osoby zatrudnione w więcej niż jednym miejscu Osoby wyjeżdżające do pracy w Niemczech najczęściej otrzymują I klasę podatkową niezależnie od stanu cywilnego. Jeśli chcą zmienić klasę na dowolną kombinację III/V lub IV/IV (najczęściej na III/V, ze względu na warunki), muszą spełniać jeden z następujących warunków: Ich łączne zarobki muszą podlegać w przynajmniej 90% niemieckiemu podatkowi Ich łączne zarobki nie przewyższają kwoty wolnej od podatku (19.488 Euro w 2021 roku) Wtedy można zmienić swoją klasę podatkową, wypełniając odpowiedni wniosek i załączając odpowiednie dokumenty. Nasze biuro oferuje pomoc oraz porady w kwestii zmiany klasy podatkowej.
W przypadku umowy o pracę pracownik nie musi martwić się o podatek dochodowy, ponieważ pracodawca odprowadza go za niego do urzędu skarbowego w formie Lohnsteuer (podatek od wynagrodzenia). Nie jest to kolejny podatek, a jedynie rodzaj podatku dochodowego, który jest potrącany przez pracodawcę przy wypłacie wynagrodzenia i odprowadzany do urzędu skarbowego.