To, czy podlegamy ograniczonemu, czy nieograniczonemu opodatkowaniu, jest związane z pojęciem rezydencji podatkowej, dlatego należałoby przypomnieć sobie, co oznacza. Kraj rezydencji podatkowej mamy tam, gdzie nasze wszystkie dochody zostaną opodatkowane. Dokładne zasady zostały ustalone w umowie w sprawie unikania podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Niemcami.
Ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają osoby, które nie mają stałego miejsca zamieszkania (nie przebywają w Niemczech powyżej 183 dni) lub też tzw. centrum interesów życiowych (silnych więzi osobistych i ekonomicznych*) w kraju (Niemcy). Te osoby nie będą miały dostępu do niektórych przywilejów czy ulg podatkowych takich jak rozliczanie się wspólnie z małżonkiem, zastosowanie Kinderfreibetrag – ulgi podatkowej na dziecko (nie mylić z Kindergeld!), odliczenie pewnych kosztów uzyskania przychodu czy kwota wolna od podatku w przypadku podatku dochodowego. Zgodnie z niemiecką ustawą o podatku dochodowym (EStG) ograniczeni podatnicy płacą podatki jedynie od dochodów osiągniętych w Niemczech, a nie za granicą.
Tylko w przypadku gdy przynajmniej 90% dochodu jest uzyskiwane w Niemczech, a pozostałe 10% dochodu uzyskanego w innym kraju nie przekracza kwoty równej kwocie wolnej od podatku w Niemczech, można złożyć wniosek o traktowanie jak podatnika nieograniczonego. Jest to ważny warunek i w przypadku jego spełnienia osoba podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Naturalnie zagraniczne dochody należy udowodnić w niemieckim urzędzie skarbowym zaświadczeniem UE/EOG od polskiego urzędu skarbowego.
Nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech podlegają osoby, które są rezydentami podatkowymi tego kraju, a więc mieszkają w Niemczech dłużej niż 183 dni i/lub mają tam centrum interesów życiowych. W tym przypadku opodatkowaniu w Niemczech podlegają wszystkie dochody danej osoby, łącznie z tymi osiągniętymi za granicą. Rezydent podatkowy ma prawo do takich samych ulg i świadczeń jak obywatele Niemiec. Dodatkowo na mocy umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawartą między Polską a Niemcami dochody z obu tych państw nie zostaną podwójnie opodatkowane, a będą podlegały przepisom podatkowym kraju rezydencji podatkowej – kraju, w którym podlegasz nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. *udowodnienie silnych więzi osobistych i ekonomicznych jest sprawą indywidualną, nie jest określone, co konkretnie oznaczają te pojęcia, w praktyce najczęstszymi czynnikami są posiadanie współmałżonka w Polsce, utrzymywanie/prowadzenie gospodarstwa domowego, posiadanie dzieci czy mieszkania w Polsce.
Ograniczony obowiązek podatkowy
Nieograniczony obowiązek podatkowy