Kto ma wadę wzroku, zdaje sobie sprawę, ile kosztuje nabycie okularów korekcyjnych. Może pojawiać się również pytanie, czy możliwe jest w takim razie odliczenie zakupu okularów od podatku, aby chociaż część kosztów zakupu okularów została w jakiś sposób zwrócona.
Jeżeli prowadzisz własną firmę w Niemczech, możesz na podstawie rachunku bądź faktury zakupu okularów odliczyć koszt nabycia okularów korekcyjnych. Należy mieć do tego receptę od lekarza w przypadku zakupu okularów po raz pierwszy.
Potem zazwyczaj wystarcza faktura zakupu, jednak zawsze warto zachowywać rachunki i najlepiej także mieć recepty.
Okulary stanowią koszt, który można odliczyć od podatku. Szczególnie przedsiębiorcy prowadzący własną firmę mogą odliczyć od podatku zakup okularów korekcyjnych, a także ochronnych okularów korekcyjnych. Jednakże VAT za okulary nie odlicza się w Niemczech w taki sam sposób, w jaki robią to przedsiębiorcy w Polsce, interpretacja odliczenia VAT u naszych zachodnich sąsiadów jest bowiem inna.
Faktury zakupu okularów należy zawsze przechowywać, ponieważ VAT-owcy w Niemczech składają najczęściej kwartalne rozliczenia VAT-u. Odliczenie faktury zakupu okularów następuje jednak i tak w rozliczeniu podatku dochodowego w Niemczech w kosztach podatkowych.
Pracownicy najczęściej potrzebują okularów przed monitor komputera. Zakup okularów biurowych powinien być pokryty przed pracodawcę, jeżeli pracownik używa monitora codziennie lub praca przed komputerem wymaga skupienia w celu uniknięcia błędów. Pracodawca jest także odpowiedzialny nie tylko za zapewnienie pracownikowi odpowiednich okularów, ale także profilaktycznych badań wzroku i badań kontrolnych.
Okulary korekcyjne pracownika, okulary BHP, zakup okularów ochronnych, wszystko to powinno być pokryte przez pracodawcę. Jeżeli pracodawca dokonuje zakupu okularów ochronnych, zakupu okularów korekcyjnych bądź zakupu okularów biurowych dla pracownika, te okulary są jego własnością i tylko w przypadku wyraźnej zgody pracownik dostaje możliwość używania ich w celach prywatnych.
Zasadniczo odliczenie kosztów zakupu okularów korekcyjnych jest możliwe. Zakup okularów korekcyjnych odliczamy w ramach tzw. obciążeń nadzwyczajnych (niem. außergewöhnliche Belastungen). Do obciążeń nadzwyczajnych zaliczają się wszystkie świadczenia i środki ochrony indywidualnej, medycznej, które zostały zarządzone bądź polecone przez lekarza (ale niekonieczne przepisane na receptę), ale nie są pokrywane przez kasę chorych.
Wydatki związane z takimi obciążeniami nadzwyczajnymi to także np. leki, buty ortopedyczne, protezy, aparaty słuchowe, a między innymi właśnie okulary korekcyjne. Te regulacje dotyczą okularów korekcyjnych wyłącznie, nie okularów przeciwsłonecznych. Może to być też wymiana szkieł korekcyjnych bez oprawek. Okulary korekcyjne ochronne również są w pewnej części możliwe do odliczenia.
Jak więc w praktyce wygląda odliczenie zakupu okularów korekcyjnych od podatku? Jako nadzwyczajne obciążenia wpisujemy je w odpowiednią rubrykę przy rozliczeniu podatku dochodowego w Niemczech. Do tzw. obciążeń nadzwyczajnych należą także usługi zdrowotne takie jak fizjoterapia, a także przedmioty potrzebne medycznie, takie jak wózek inwalidzki czy aparat słuchowy. Tak działa to zawsze w przypadku rozliczenia firmy w Niemczech.
Jednakże jeżeli otrzymujemy okulary od pracodawcy, nie mamy możliwości odliczenia kosztów zakupu. Okulary korekcyjne pracownika odlicza wtedy pracodawca. W przypadku zakupu okularów prywatnie podatnik odliczy podatek jako obciążenia nadzwyczajne (niem. außergewöhnliche Belastungen).
Okulary stanowią koszt, który jest uznawany za wydatki związane ze zdrowiem, a niemiecki fiskus, czyli Finanzamt (niemiecki urząd skarbowy) najczęściej uznaje zakup okularów i odliczenie zakupu okularów.