W Niemczech każdy podatnik ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego, które jest określane jako Pflichtveranlagung. Jeśli pracowałeś legalnie u zachodnich sąsiadów Polski, powinieneś zainteresować się tym istotnym procesem. Chociaż cała procedura różni się od tego, jak to wygląda w Polsce, to nie należy do najbardziej skomplikowanych czynności. Sprawdź, co musisz wiedzieć podczas rozliczania podatku z Niemiec i na co szczególnie zwracać uwagę.
Najważniejszą informacją jest fakt, że niemiecki rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. To oznacza, że rozpoczyna się on 1 stycznia, a kończy 31 grudnia danego roku podatkowego. Ostateczny termin złożenia deklaracji w roku 2021 to 31 października i nie należy przekraczać tej daty. Jakie dokumenty należy złożyć, aby móc się rozliczyć z niemieckim urzędem skarbowym w wyznaczonym terminie? Pierwszym z nich jest Lohnsteuerbescheinigung, czyli zaświadczenie o wynagrodzeniu oraz odprowadzonym podatku. Ten dokument wydaje pracodawca w momencie zakończenia współpracy lub na początku kolejnego roku kalendarzowego. Kolejnym obowiązkowym zaświadczeniem jest dokument zawierający informacje o dochodach danej osoby w Polsce EU/EWR. To świadectwo należy wypełnić samodzielnie, a następnie złożyć w odpowiednim Urzędzie Skarbowym w Polsce. Te dwa dokumenty są niezbędne, aby prawidłowo rozliczyć podatek w Niemczech.
Kiedy następuje koniec danego roku podatkowego, każda osoba, która osiągnęła dochód w Niemczech, jest zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego. Jest to dokument, który przypomina formularz PIT-37 składany przez polskich podatników. Warto wiedzieć, że rozliczenie podatku w Niemczech nie jest obowiązkowe dla wszystkich. Jednak, jeśli pracowałeś legalnie u zachodnich sąsiadów, powinieneś rozważyć tę możliwość. W wielu przypadkach wypłacane są naprawdę spore kwoty na korzyść podatnika. Konkretna kwota jest obliczana w sposób indywidualny dla każdej osoby składającej wniosek. Jakie czynniki wpływają na wysokość zwrotu podatku z Niemiec?
Zazwyczaj od momentu złożenia deklaracji podatkowej w odpowiednim, niemieckim urzędzie do otrzymania decyzji podatkowej mija od pięciu do ośmiu tygodni. Ostateczny termin na oddanie poprawnie wypełnionego zeznania podatkowego to 31 października. Dlatego jeśli podatnik chce się rozliczyć za rok 2020, powinien złożyć wspomnianą deklarację najpóźniej 31 października 2021 roku. Czas oczekiwania na wypłacenie obliczonej różnicy, jest w praktyce uzależniony od tempa działania niemieckiego urzędu skarbowego. Jednak w wielu przypadkach niemieccy urzędnicy zaczynają rozpatrywanie wniosków, od tych które wpłynęły jako pierwsze. Dlatego, jeśli zależy Ci na czasie, powinieneś złożyć zeznanie podatkowe w pierwszym możliwym terminie. Im szybciej rozliczysz się z Finanzamt, tym szybciej otrzymasz zwrot należnej kwoty.