Koszty podróży w Niemczech stanowią dla wielu osób problem, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy cena paliw drastycznie wzrasta. Na szczęście koszty dojazdu do pracy można z powodzeniem odliczyć od podatku w rocznym zeznaniu podatkowym. Dla wielu podatników są to wręcz najwyższe kwoty, które odliczają od podatku jako jedne z tzw. Werbungskosten – kosztów uzyskania przychodu. Entfernungspauschale – bo tak po niemiecku nazywa się ulga podatkowa z tytułu kosztów poniesionych na transport pomiędzy domem a pracą – mogą odliczyć również osoby, które dojeżdżają do pracy w różne miejsca, np. fachowcy wykonujący różne zlecenia.
Za każdy kilometr drogi z domu do pracy możesz odliczyć ryczałtowo 0,30 Euro, przy czym nie jest wymagany żaden dowód tej trasy, ponieważ fiskus weźmie pod uwagę najkrótszą możliwą drogę z twojego miejsca zamieszkania do pracy. Prawdopodobnie pracownik urzędu sprawdzający długość tej trasy skorzysta z którejś z aplikacji nawigacyjnych, np. Google Maps.
Od 2021 roku na określony czas wprowadzono nowe zasady, dzięki którym osoby dojeżdżające na większą odległość mogą odliczyć wyższą kwotę za każdy kilometr powyżej 20 km (poniżej dwudziestego kilometra podróży obowiązuje nadal kwota 0,30 Euro za 1 kilometr):
Podwyżka ta wynika ze wzrostu cen paliw, które nastąpiły z kolei z powodu wzrostu cen emisji dwutlenku węgla.
Bardzo ważnym aspektem jest również to, że można odliczyć jedynie trasę w jedną stronę, nie można liczyć trasy do pracy i z powrotem. Dodatkowo odliczenie obowiązuje tylko za te dni, w które faktycznie dotarło się do siedziby firmy, a więc nie należy liczyć dni urlopu czy zwolnienia chorobowego. Za dni pracy z domu również nie przysługuje możliwość odliczenia podróży do pracy. Przy 5-dniowym tygodniu pracy, urząd skarbowy liczy zasadniczo około 220 podróży. Maksymalna kwota, którą możemy odliczyć w taki sposób (ryczałtowo) to 4.500 Euro.
Nie ma znaczenia, jakim środkiem transportu dojeżdżamy do pracy. Nie musimy wykazywać, czy jedziemy samochodem, motorem, rowerem, czy też chodzimy pieszo, ulga przysługuje nam niezależnie od środka transportu. Jeśli korzystasz z transportu publicznego, również możesz odliczyć podróż w taki sam sposób. Jeśli jednak koszty transportu publicznego przekraczają maksymalną kwotę do odliczenia – 4.500 Euro – możesz odliczyć rzeczywiste koszty dojazdów do pracy. Dlatego jeśli korzystasz ze zbiorowego transportu publicznego, zachowaj bilety, aby pod koniec roku wykazać ich cenę – w razie, gdyby przekroczyła maksymalną kwotę ryczałtową.
Jeśli pracujesz w więcej niż jednym miejscu, twój pracodawca powinien wyznaczyć jedno z nich jako "pierwsze miejsce pracy", które będzie liczone w standardowy (opisany w punkcie 1.) sposób, natomiast dojazdy do innych miejsc pracy można rozliczać jako podróże służbowe – to oznacza, że można rozliczać drogę tam i z powrotem, a nie tylko w jedną stronę.
Oczywiście rozliczenie podatku z Niemiec uwzględnia również inne podróże służbowe, które można odliczyć od podatku. Jeśli musiałeś/-aś wykonać pracę poza siedzibą firmy (np. wyjazd na spotkanie z klientem czy odebranie dokumentów), możesz odliczyć to jako Dienstreisekosten – koszty podróży służbowych. W tym wypadku musisz jednak dokładnie udokumentować podróże.
1 Comments
Hi! I just wish to give you a big thumbs up for your excellent info you have got here on this post. I will be returning to your blog for more soon.