W niemieckim rozliczeniu podatkowym wiele kosztów podlega odliczeniu od podatku. W ten sposób nasz dochód pomniejsza się, a tym samym pomniejsza się należny do zapłacenia fiskusowi podatek, bowiem w Niemczech nie ma stałego procentu podatku – jest on obliczany indywidualnie w zależności od dochodów. W ten sposób różnica w podatku między pierwotnym dochodem a dochodem pomniejszonym o koszty podatkowe zostanie nam zwrócona po złożeniu rocznej deklaracji podatkowej w Niemczech.
W wielu zawodach ubrania robocze w Niemczech są niezbędne, a koszty ich zakupu oraz prania czy naprawy są znaczne. Warto więc wiedzieć, czy koszt prania ubrań roboczych może być odliczony od podatku oraz jaki rodzaj odzieży roboczej podlega odliczeniu.
Oczywiście koszty prania odzieży roboczej w Niemczech można odliczyć od podatku. Należy w tym celu odpowiednio uwzględnić je w zeznaniu podatkowym PIT. Istnieją 2 sposoby, aby to zrobić:
A więc, w jaki sposób w ryczałcie rozlicza się podatnik? Najprostszym wyjściem jest odliczenie kosztów prania ubrań roboczych ryczałtowo w wysokości 110 euro. Ryczałt w Niemczech nazywa się Arbeitsmittelpauschale i wprowadza się go w 42 wierszu załącznika N (Anlage N) deklaracji podatkowej. Urząd skarbowy nie będzie wymagał wtedy dostarczenia dowodów, np. rachunków z pralni czy rozpisania kosztów prania odzieży w domu. Należy jednak mieć na uwadze, że ryczałt otrzymany w Polsce, a praca w Niemczech obejmuje całość kosztów za „sprzęt roboczy”, czyli Arbeitsmittel, a więc także za sam zakup ubrań roboczych, a także innych sprzętów, np. narzędzi wykorzystywanych w pracy czy literatury technicznej. Jeśli więc koszty samego prania przekroczyły 110 euro lub, co bardziej prawdopodobne, koszty prania włącznie z kosztami zakupu „sprzętu roboczego” przekroczyły tę kwotę, korzystniejszy będzie drugi sposób odliczania.
Można także odliczyć rzeczywiste koszty prania odzieży roboczej, uwzględniając je w zeznaniu podatkowym PIT. Gdy korzystamy z usług pralni, musimy zachowywać paragony do wglądu dla urzędu skarbowego. Wtedy możemy odliczyć rzeczywiste kwoty prania. Jeśli jednak pierzemy odzież roboczą sami w domu, możemy obliczyć koszty prania według odpowiedniego wzoru w zależności od liczby osób mieszkających w gospodarstwie domowym oraz sposobu prania, np. osoba mieszkająca sama w gospodarstwie domowym za każdy dzień pracy może policzyć 0,76 euro za pranie 1 kg odzieży roboczej w 60°, co przy 5-dniowym tygodniu pracy daje ok. 180 euro.
Rozliczenie podatku z Niemiec, jako pracownik kwoty prania ubrania roboczego w niemieckim zeznaniu podatkowym należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów Werbungskosten.
Poprzez odzież roboczą nie rozumie się niestety wszystkich ubrań, jakie nosimy do pracy. Przykładowo garnitur czy suknia wizytowa nie spełniają kryteriów, jakie musi spełniać ubranie robocze. Zasadniczo takie ubranie musi być niezbędne do wykonywania zawodu. Garnitur można naturalnie nosić w pracy oraz poza pracą, dlatego kosztów prania garnituru nie da się odliczyć od podatku. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o schludne ubranie opiekunki osób starszych czy na przykład ubrania na występ muzyków.
Inaczej sytuacja wygląda, kiedy na zwykłym ubraniu, np. koszulce czy garniturze, znajduje się logo firmy, wtedy taką odzież zalicza się do odzieży roboczej, a po jej zniszczeniu można ubiegać się o zwrot podatku w Niemczech. Innymi typowymi ubraniami roboczymi są: kamizelki ostrzegawcze, mundury, odzież ochronna taka jak kombinezon, ogrodniczki, spodnie z szelkami, rękawiczki czy fartuchy medyczne.
Szycie i konserwację odzieży roboczej można odliczyć od podatku w ramach kosztów uzyskania przychodów Werbungskosten, tak jak czyszczenie, jeśli zdecydujemy się odliczyć koszty rzeczywiste. Można również rozliczyć je w ramach ryczałtu Arbeitsmittelpauschale.